یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
15:58 | | فجر 40

سعید الهی: گروه فشار در این دولت جریان سرمایه داری و منفعت طلب است

سعید الهی: گروه فشار در این دولت جریان سرمایه داری و منفعت طلب است

«سعید الهی» با اشاره به برخی رفتارهای منفعت‌طلبانه از سوی برخی فعالان حوزه سینما گفت: تا وقتی سینماگران تن به قانون ندهند و همواره در مسیر تامین‌ منافع خود قدم بردارند، هیچ چیزی اصلاح نمی‌شود.

مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، این کارشناس سینما با حضور در برنامه تلویزیونی «هفت» درباره حواشی اخیر پروانه نمایش برخی فیلم‌ها اظهار کرد: در سینمای ایران چون زیرساخت‌های قوی برای اکران نداریم، شورای صدور پروانه ساخت متناسب با ظرفیت نمایش مجبور به کنترل آثار است والّا فیلمسازان شرایط اجتماعی و سیاسی کشور را می‌شناسند و نیاز چندانی به ممیزی ندارند مگر اینکه دچار خطا و ناآگاهی درباره موضوعی شوند.
او افزود: اعضای شورای پروانه ساخت در این‌ موارد با فیلمسازان تعامل دارند و سعی و تلاش می‌کنند تا فیلمنامه‌ای که زاییده ذهن فیلمساز است، به هر نحو ساخته شود؛ اما وقتی این فیلم ساخته شد، این حاکمیت است که باید نقش خود را در قبال جامعه به درستی ادا کند؛ این قضیه هم فقط مخصوص کشور ایران نیست. همه جای دنیا چنین شورایی وجود دارد و فقط شیوه‌ها و روش‌ها متفاوت است.
الهی ادامه داد: البته شورای صدور پروانه نمایش بعد از سال‌ها قطعا به تجدیدنظر در آیین‌نامه‌ها نیاز دارد، چرا که در قبال ارائه محصولات فرهنگی مسئول است و باید متناسب با شرایط روز محصولی را که برای سلامت جامعه مفید است، عرضه کند.
این کارشناس سینما تصریح کرد: این موضوع به عنوان یکی از وظایف ذاتی حاکمیت برای حفظ حقوق عامه مردم است نه ضایع‌کردن حق سینماگران به عنوان بخشی از مردم.
وی ادامه داد: این دغدغه که شاید شورای صدور پروانه نمایش متکی بر سلایق است نیز اهمیت دارد. اگرچه زمانی‌که آیین‌نامه‌ها را به عنوان اسناد قانونی مطالعه کردم، متوجه شدم تمام موارد در آیین‌نامه‌ها پیش‌بینی شده است تا سوتفاهم کمتری ایجاد شود.
او تاکید کرد: طبق ماده چهار آیین‌نامه و ماده شش دستورالعمل پروانه نمایش،  اگر فیلمی در دولت سابق پروانه نمایش گرفته باشد، دولت جدید این اجازه را دارد که آن فیلم را دوباره مورد بررسی قرار دهد. و جالب اینکه این نکته مربوط به سال ۸۲ و روی‌کار آمدن دولت اصلاحات است نه الان!
 الهی یادآور شد: فیلمسازان ما، سرمایه‎‌هایشان را در ساخت یک اثر مصرف می‌کنند و قطعا حق دارند که نگران و حتی در قبال اجرای قوانین عصبانی باشند اما نامه‌نگاری غیرمحترمانه با وزیر ارشاد را در هیچ دولتی نمی‌پذیرم.
این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه سینمای ایران تا تن به قانون‌مداری ندهد، دچار همین فضای چالشی خواهد بود، گفت: کسانی در فضای سینمای کشور هستند که اندک‌اند ولی قدرت مدیریت هزاران فعال سینمایی را دارند. اینها که جنس‌شان مبتنی بر منافع و سرمایه و سوداگری‌ست اتفاقا همان گروه فشار بر مدیران سینما هستند که با زیاده‌خواهی بیانیه‌های سیاسی می‌دهند و حتی مانند ۸ سال گذشته گاهی ترجیح می‌دهند سکوت کنند!
وی افزود: اتفاقات این روزها و حواشی اخیر شبیه همان اتفاقات سال ۹۰ است که منجر به تعطیلی خانه سینما شد. روح بی قانونی این روزها به ویژه در لحن برخی اتحادیه‌های صنفی بیداد می‌کند و راه چاره، فقط دوری از بی‌قانونی و گرایش به سمت تعامل است تا از فضای سوتفاهم دور شویم. باید دقت کنیم که در این نامه‌نگاری‌ها، دغدغه صنفی به معنای واقعی دیده نمی‌شود.
او گفت: گروه فشار در این دولت جریان سرمایه‌داری و منفعت طلب است.
«محمد درمنش» نیز در برنامه تلویزیونی «هفت» گفت: مدیران حاضر در عرصه فرهنگ و هنر دو دسته‌اند. عده‌ای شهاب‌سنگی‌اند و می‌خواهند همه چیز را کن‌فیکون کنند. دسته دوم مدیران شکوفا هستند. مدیرانی که اهل فن‌اند و شرایط را خوب می‌دانند و می‌توانند در طول سال‌ها کارهای مهمی را انجام دهند.
او اظهار داشت: زمانی که دولت جدید آمد و جناب خزاعی رئیس سازمان سینمایی شد، من خیلی خوشحال شدم. چون ایشان سینماگر و مدیر فرهنگی قابلی است. اما باید بدانیم روح حاکم بر فرهنگ و هنر کشور -شامل مدیران و اصناف- همه چیز را کنترل می‌کند و اجازه کار را سلب می‌کند. و در این بین، بیشترین قدرت را گروه های فشار دارند که روح حاکم را مدیریت می‌کنند و نیز دلواپسان که هنوز در پشت پرده سینما حضور دارند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.