پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
17:18 | | فجر 40

سیدضیا هاشمی: میان هیات داوران جشنواره نوزدهم اتفاق آرا وجود داشت

سیدضیا هاشمی: میان هیات داوران جشنواره نوزدهم اتفاق آرا وجود داشت

تهیه کننده سینما درباره حضور در هیٲت‌ داوران نوزدهمین دوره جشنواره، خاطرات مختلفی را بیان کرد.

سیدضیا هاشمی در گفتگو با مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، درباره حضور در هیات داوران نوزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر بیان کرد: نوزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر، دوره متفاوتی بود زیرا اکثر فیلمسازان معتبر در آن دوره جشنواره از جمله بهرام بیضایی، مجید مجیدی، رضا میرکریمی و… حضور داشتند. از سوی دیگر کیفیت آثار نیز در سطح بالایی بود که کار را برای هیات انتخاب و داوری سخت می‌کرد. در جلسات داوری تنوع‌آرا به آن معنا وجود نداشت. همه تقریبا هم‌نظر بودند و همین امر باعث شده بود جو حاکم بر جلسات خوب باشد، کار به‌خوبی پیش برود و توافق برای رسیدن به رٲی نهایی بسیار خوب و بدون مشکل صورت بگیرد.

هاشمی در ادامه گفت: حضور زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور در جلسات مغتنم بود و ایشان با شوخ طبعی که داشت، اجازه خستگی اعضا را نمی‌داد و همه برای رفتن به جلسات دیدن فیلم مشتاق بودند…

عضو شورای صدور پروانه ساخت سازمان سینمایی درباره آثار نوزدهمین دوره جشنواره اظهار کرد: یکی از آثار مهم جشنواره در آن دوره «سگ کشی» فیلم بهرام بیضایی بود. از سوی دیگر فیلم  مجید مجیدی با عنوان «باران» که سوژه‌ای جذاب در سینمای نوجوان داشت، در آن جشنواره حضور داشت. همچنین فیلم  «زیر نور ماه» رضا میرکریمی هم اثر قابل‌تٲمل و جسارت‌آمیزی بود. از سوی دیگر «آخر بازی» به کارگردانی همایون اسعدیان در جزییات فوق‌العاده بود. این اثر در بخش‌های مختلف کاندیدا شد و قابل گذشت نبود که در حدود  یازده یا دوازده بخش نامزد دریافت جایزه بشود، اما به دلیل خوب بودن آثار دیگر در جزئیات مختلف، نتوانست موفق به کسب جایزه‌های بیشتری بشود.

او درباره اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد به فیلم «باران» ساخته مجید مجیدی بیان کرد: یکی از بدعت‌هایی که با اکثریت آرا در آن سال از سوی هیات داوران صورت گرفت، اهدای جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد به بازیگر غیرحرفه‌ای فیلم «باران» به کارگردانی مجید مجیدی بود. این جایزه به حسین عابدینی تعلق گرفت که بسیار خوب از عهده نقش برآمده بود. رسول ملاقلی‌پور هم به زبان شیرین آذری به او تاکید کرد که با دریافت جایزه باید در ارتقاء رتبه هنری خود تلاش کند و به دریافت این جایزه غره نشود. در آن سال هیات داوران مقهور جو صنفی نشد و توانست به درستی جوایز را اهداء کند.

هاشمی در مورد تعجب بهرام بیضایی از دریافت جایزه بهترین فیلمنامه عنوان کرد: در آن سال در بیانیه جشنواره هم تاکید داشتیم که فیلمنامه‌نویسان چندان نتوانسته بودن موفق عمل کنند و جایزه به بهرام بیضایی برای «سگ کشی» داده شد که مورد تعجب آقای بیضایی بود و روی سن جشنواره هم این مورد را عنوان کرد.

این تهیه کننده سینما در پایان اظهار کرد: به صورت کلی قضاوت درباره آثار هنری کار بسیار سختی است اما با حضور هنرمندانی که آن سال در هیات داوران حضور داشتند، به عقیده من توانستیم موفق عمل کنیم. البته واکنش‌های زیادی به جوایز، به خصوص جایزه اول بازیگری را شاهد بودیم اما در آن سال با اکثریت آرا آن جایزه اهداء شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.