پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
19:18 | | فجر 40

عبداله علیخانی: سینماگران به نظر هیات انتخاب احترام بگذارند | جشنواره محل عرضه همه فیلم‌ها نیست

عبداله علیخانی:  سینماگران به نظر هیات انتخاب احترام بگذارند | جشنواره محل عرضه همه فیلم‌ها نیست

تهیه کننده سینما گفت: سینماگرانی که فیلمشان به جشنواره فیلم فجر راه پیدا نکرده است، باید به نظر هیات انتخاب احترام بگذارند.

عبدالله علیخانی تهیه کننده سینما درباره انتخاب فیلم‌های چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر به دست هیات انتخاب و قبول قواعد و قوانین توسط سینماگران، بیان کرد: برخی ها معترض هستند که چرا فیلمشان نباید در جشنواره حضور داشته باشد؛ اما نظر هیات انتخاب هم مهم است و از دید خود فیلم را انتخاب می کنند. عضو هیات انتخاب حرف و عمل یکسانی دارد و سینماگران باید به نظر هیات انتخاب احترام بگذارد و این هیات هم احترام متقابل داشته باشد. مطمئنا در این بین، افرادی هستند که با انتخاب نشدن فیلمشان با انتخاب‌کنندگان زاویه پیدا می‌کنند.
او درباره چشم انداز چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، عنوان کرد: از دید من نباید جشنواره فیلم فجر به بازار فیلم تبدیل شود تا فیلم‌ها برای خرید و فروش عرضه شوند. جشنواره باید چند فیلم شاخص را کنار یکدیگر نمایش دهد و از فیلم‌های کشورهای مختلف نیز بهره ببرد. اینکه بخواهیم ۱۰۰ فیلم ایرانی را تبدیل به جشنواره به شیوه ملی کنیم کار درستی نیست و باید بخش ملی با بین‌الملل ادغام شود. این خوشحال‌کننده است که در سال ۱۴۰۱ قرار است این اتفاق رخ دهد.
او افزود: تعداد بالای فیلم در جشنواره فقط نقاط قوت و ضعف را شناسایی می کند و در هیچ کجای دنیا تمام تولیدات یک سال اخیر در جشنواره  فیلم‌شان عرضه نمی شود، بلکه تعداد فیلم ها از اقصی نقاط مختلف جهان گلچین شود تا بهترین ها به نمایش در بیایند. سینمای ایران با این روش می تواند با سینمای بین الملل رقابت خوبی داشته باشد و کارگردانان جوان در کنار باتجربه ها خود را محک بزنند.
این تهیه کننده در پایان اظهار کرد: من معتقدم نباید تمام تولیدات یک سال به جشنواره فیلم فجر راه پیدا کنند. فیلم تجاری و گاه ضعیف مخاطب را از حضور در سینما گریزان می‌کند و به اعتقاد من نمایش آن در جشنواره اقدام غلطی است. در واقع بازار اکران را می توان برای فیلم قوی داغ کرد اما با این شیوه دیگر کسی سمت فیلم ضعیف نخواهد رفت. به عنوان مثال کشور هند ۵۰۰ تولید سینمایی دارد اما در جشنواره خود از فیلم‌های گلچین شده کشورهای دنیا و ملی خود بهره می برند. البته در گذشته هم به این شیوه فیلم‌ها انتخاب می شدند که باید آن را تکرار کنیم.

منبع: خبرآنلاین

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.