یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
17:49 | | فجر 40

محمدحسین نیرومند: اعتراض به بررسی‌نشدن «قاتل و وحشی» بلاوجه است

محمدحسین نیرومند: اعتراض به بررسی‌نشدن «قاتل و وحشی» بلاوجه است

محمدحسین نیرومند، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری و سینمایی که در چهلمین جشنواره فیلم فجر به عنوان یکی از ۷ عضو هیأت انتخاب فیلم‌های بخش مسابقه حضور دارد، درباره بررسی نشدن فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید نعمت‌الله توضیحاتی ارائه کرد.

او گفت: از حدود ۴۰ فیلم بازمانده به بخش سودای سیمرغ تنها دو فیلم «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید نعمت الله و فیلم «مسیح پسر مریم» به سرمایه‌گذاری موسسه اوج است که اولی نسبت به ورود به جشنواره  چهلم و دومی عدم انتخاب در بخش سودای سیمرغ به شدت معترض‌اند. مطالبی مرتبط با فیلم «قاتل و وحشی» ارائه می‌دهم و اگر زندگی باشد، در یکی دو روز آینده در خصوص فیلم «مسیح پسر، مریم» نیز مطالبی را عرض خواهم کرد.

وی نوشته است: کانون کارگردانان سینمای ایران در تاریخ ۵ دی ماه طی بیانیه ای از سینماگران حاضر در هیأت انتخاب خواستند تا به عدم نمایش «قاتل و وحشی» اعتراض کنند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «همچنین از چهلمین جشنواره فیلم فجر نیز خبر ناخوشایندی رسید و آن کنار گذاشته شدن مجدد فیلم «قاتل و وحشی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی آقای حمید نعمت‌الله است. این فیلم در سال ۹۸ به علت اختلاف سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده از جشنواره کنار گذاشته شد و "هیچ فرم بازبینی و رای گیری هیأت انتخاب در مورد این فیلم" وجود ندارد و به همین دلیل این فیلم توانست سال ۹۹ هم متقاضی حضور در جشنواره شود ولی به علت ممیزی به هیأت انتخاب نشان داده نشد. کانون کارگردانان سینمای ایران کنار گذاشتن غیرقانونی فیلم "قاتل و وحشی" از جشنواره فیلم فجر را محکوم می‌کند و خواستار نمایش این فیلم برای هیأت انتخاب است. بدیهی است نظر هیأت محترم انتخاب فصل الخطاب است.»

نیرومند معتقد است: به دو دلیل بسیار ساده این اعتراض عزیزان کانون کارگردانان کاملا بلاوجه است. نخست آنکه در آیین نامه جشنواره چهلم شرط پذیرش فیلم در جشنواره و نمایش آن برای هیأت انتخاب این است که تولید آن سال ۹۹ به بعد باشد. این فیلم در سال ۹۸ تولید شده است و دوم آنکه فیلمی که قبلا متقاضی شرکت در جشنواره بوده است و در بازبینی هیأت انتخاب رد شده است امکان ثبت نام در جشنواره را ندارد. این فیلم در تاریخ ۹۸/۱۰/۱۱ توسط هیأت انتخاب جشنواره سی و هشتم فجر بازبینی شده است. بنابراین به دو دلیل پیشگفته کنار گذاشتن فیلم قاتل و وحشی کاملاً بر طبق مقرارت جشنواره بوده است و اعتراض کانون کارگردانان کاملا بی معنی و بلاوجه می باشد. علیرغم اینکه هم دبیر جشنواره و هم روابط عمومی جشنواره با ارائه سند (فرم بازبینی هیأت انتخاب تصویر۳) در تاریخ ۲ دی ماه به این نوع اعتراضات پاسخ داده‌اند، به نظر می‌رسد انتشار این بیانیه در تاریخ ۵ دی ماه دو دلیل می‌تواند داشته باشد. 

وی ادامه داد: اول این که عزیزان کانون کارگردانان اصولاً رصد دقیقی از این ماجرا نداشته‌اند! که قاعدتاً این اتفاق برای مجموعه هنرمندان فرهیخته این کانون تعجب برانگیز است و دوم اینکه کانون کارگردانان حمایت صنفی از اعضای خاص خود را در هر شرایطی بر خود فرض و لازم می‌دانند حتی اگر دفاع آنها آشکارا بر خلاف مقرارت و آیین‌نامه‌های رسمی جشنواره فیلم فجر باشد! 

* انفعال هیأت انتخاب جشنواره ۳۸ درباره «قاتل و وحشی»

نیرومند خاطرنشان کرد: یکی از عزیزان عضو هیأت انتخاب جشنواره سی و هشتم با من تماس گرفت و گفت این فیلم بازبینی شد ولی درباره رد و یا تایید آن تصمیم‌گیری نشد. واقعیت آن است مدیران وقت سینمایی در آن سال، به دلیل مشکلات ممیزی، اکران فیلم را در جشنواره فیلم فجر صلاح ندانستند. بنابراین با تصمیم‌گیری هوشمندانه(!) مباحث اختلافی سرمایه‌گذاران فیلم در شورای داوری خانه سینما را بهانه کرده، فیلم را عملاً به این ترتیب پس از بازبینی رد می‌کنند.

وی اضافه کرد: فیلم مجدداً در سال گذشته متقاضی شرکت در جشنواره می شود اما دبیرخانه جشنواره سی ونهم به استناد پخش فیلم برای هیات انتخاب جشنواره سی و هشتم از پذیرش فیلم خودداری می‌کنند. این در حالی است که در دو دوره‌ای که فیلم «قاتل و وحشی» امکان نمایش به بخش مسابقه در سودای سیمرغ را نمی‌یابد، ۷ نفر از اعضای تاثیرگذار کانون کارگردانان سینمای ایران عضو هیات انتخاب و داوری نهایی دو جشنواره سی هشتم و سی و نهم بودند.

عضو هیأت انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر در پایان خاطرنشان کرد: تعجب‌آور است که کانون کارگردانان نسبت به دو دوره گذشته سکوت اختیار کرده‌اند و در دوره چهلم اینچنین بیانه صادر می‌کنند! آیا بهتر نیست این عزیزان در صدور بیانیه‌های اینچنینی کمی بیشتر درباره آن فکر و بحث کنند؟

منبع: خبرگزاری فارس

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.