جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
14:13 | | فجر 40

شادمهر راستین: «آتش سبز» برایم یک رقیب جدی بود | افتخار جایزه‌گرفتن از دو استاد

شادمهر راستین: «آتش سبز» برایم یک رقیب جدی بود | افتخار جایزه‌گرفتن از دو استاد

برنده سیمرغ بهترین فیلمنامه دوره بیست و ششم جشنواره فیلم فجر گفت: در بخش بین‌الملل این دوره جشنواره، فیلمنامه فیلم «آتش سبز» ساخته محمدرضا اصلانی برایم رقیب جدی بود.
«شادمهر راستین» در گفت‌وگو با مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر درباره حضورش در جشنواره فیلم فجر دوره بیست‌وششم گفت: آن دوره برایم خیلی مهم بود زیرا از طرفی جایزه بهترین فیلمنامه را در دو بخش بین‌الملل و مسابقه ایران گرفتم و از طرف دیگر جایزه‌ام را از دستان زنده‌یاد «سیف‌الله داد» و «سیدمحمد بهشتی» دریافت کردم.
او اظهار داشت: زمانی که در مرکز فیلمنامه‌نویسی باغ فردوس درس می‌خواندم، این دو بزرگوار استادم بودند و دوست داشتم با گرفتن جایزه از آنها تشکر کنم که در آن سال این توفیق نصیبم شد.
این فیلمنامه‌نویس ادامه داد: زمانی که اختتامیه بخش بین‌الملل بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد؛ «رضا میرکریمی» در سفر کربلا بود و من به‌تنهایی رفتم و جایزه را گرفتم اما در زمان اختتامیه بخش مسابقه سینمای ایران، او حضور داشت و به اتفاق یکدیگر برای گرفتن جایزه روی سن رفتیم.
راستین افزود: در آن سال اختتامیه بخش بین‌الملل در موزه هنرهای معاصر برگزار شد؛ این اختتامیه محفلی خصوصی و صمیمی بود که در مجموع ۱۰۰ مهمان داشت و یک گروه موسیقی ایرانی هم در این مراسم برنامه اجرا می‌کرد؛ دربین اعضای داوران، شخصی حضور داشت که آهنگ‌ساز بود و با اعتراض به من گفت: "نمی‌دانم، چرا دارند این موسیقی خارجی را گوش می‌دهند." او زمانی‌که متوجه شد فیلم‌نامه‌نویس هستم و فیلم‌نامه «به‌همین سادگی» را نوشته‌ام گفت: "خیلی با موضوع این فیلم همذات‌پنداری کردم." البته در نمایش‌های خارج از ایران نیز، تمام خانم‌های تماشاگر این فیلم با دنیای زنانه‌اش ارتباط برقرار کردند.
این نویسنده گفت: در آن دوره فیلم «آتش سبز» از ایران برایم رقیب جدی بود و نگران این فیلم بودم؛ در بخش بین‌الملل فیلم‌هایی حضور داشتند که تحت تاثیر سینمای «برادران داردن» بودند که به تازگی جایزه کن را گرفته بود. فضای فیلم‌ها به فیلم «به همین‌سادگی» شبیه بود و به همین دلیل به دنبال نتیجه کار بودم. احساس کردم گرایش داوران به فیلم‌های سینمای ایران بیشتر است که در این موضوع حضور «محمد بزرگ‌نیا» به عنوان داور بخش بین‌الملل تاثیر داشت.
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.