جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
15:36 | | فجر 40

اصل سفید جشنواره فدای حاشیه‌ قرمز نشد

اصل سفید جشنواره فدای حاشیه‌ قرمز  نشد

مراسم فرش قرمز در سال‌های اخیر باعث شده تا در جشنواره فیلم فجر به جای بررسی محتوایی و فنی فیلم‌های راه یافته به این رویداد سینمایی به حواشی این مراسم پرداخته شود و تاجایی این حواشی ادامه داشت که یک فیلم به دلیل برخی از اتفاقات در این مراسم دچار ناملایمتی‌هایی می‌شد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، جشنواره فیلم فجر به عنوان مهم‌ترین رکن سینمای ایران هرساله مرکز توجه تمام رسانه‌‌هاست و این رصد اخبار و اتفاقات جشنواره به حدی مهم بوده که از چند ماه مانده به این رویداد درباره جز ‌به جز آن صحبت می‌شود؛ هرساله با توجه به سیاست‌های دبیر و مدیران وقت سازمان سینمایی برگزاری  این جشنواره دچار تغییراتی می‌شود و این نکته یک رکن قابل تامل است. این تغییرات را می‌توانیم در چند جهت از تغییر محل برگزاری جشنواره یا همان کاخ اهالی‌رسانه،برگزاری جلسات نقدو بررسی فیلم‌ها تا نحوه اهدای جوائز بررسی کنیم و این تغییرات یک امر کاملا طبیعی دراین جشنواره سینمایی محسوب می‌شود.
 جشنواره چهلم از همان ابتدای کار با اعلام موضع در برابر برخی از رفتارهایی که در ادوار مختلف صورت می‌گرفت  نشان داد  تا در این دوره جشنواره فیلم فجر تغییراتی اعم از ساختار تا محتوا خواهد داشت در این دوره به همت «مسعود نقاش‌زاده» دبیر جشنواره سعی شده است تا بحث فرهنگی سینما به طور ویژه‌ای بررسی شود و جشنواره‌ای که قرار است سینما را با معنا و معیارهای متفاوتی را مورد بحث قرار دهد، جایی برای یکسری رفتارهایی که اصل را زیر سوال می‌برد نخواهد داشت به دلیل تغییر و تحول در جشنواره چهلم و نگاه ویژه به تحولات فرهنگی  انتظار می‌رود تا یکسری از رفتارهایی که باعث می‌شد که جشنواره به مرکزحواشی تبدیل شود، دوری به عمل آید.
 «یزدان عشیری» مدیر روابط عمومی جشنواره چهلم روز دوشنبه در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده است: ( در این دوره مراسم فرش قرمز با طراحی و معماری جدید را خواهیم داشت) فرش قرمز که خود یک الگوی غلط و نا به جا از فستیوال‌های خارجی است، تبدیل به یک شو‌آف رسانه‌ای شده بود که باید اصلاحاتی در برگزاری آن انجام می‌شد،البته که این موضوع  از  دوره سی‌وششم به بعد که محل جشنواره فیلم فجر از برج میلاد به پردیس سینمایی ملت تغییر مکان داده است فرش قرمز ورود بازیگران و عوامل فیلم‌های راه یافته به جشنواره حذف شده و فتوکال عکاسی از عوامل فیلم ها جایگزین آن شده است.
صحبت‌های مدیرروابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر درباره مراسم فرش قرمز با همت و شیطنت نا به جای مجری برنامه در فضای مجازی تقطیع شده است و بازهم حواشی جای اصل مطلب را گرفته مگر در سال‌های گذشته که این مراسم وجود داشت،اصل جشنواره فیلم فجر یعنی نقد و بررسی فیلم‌های یک سال آینده سینمای ایران فدای تمام اخبارها مخباره شده از  حواشی این فرشِ پر از اتفاق نمی‌شد؟ در حالی که موضوع تغییر ماهیت و کاربرد فرش قرمز است، بخشی از صحبت‌های این مدیر که درباره رنگ فرش است ، پررنگ‌تر از موضوع اصلی شده است و دوباره تکرار مکررات در این راستا شکل گرفته! تمام این مدت سعی شده است تا جشنواره چهلم یک بار برای همیشه به اصل یک اتفاق مهم سینمایی که در تمام ارکان سیاسی، اجتماعی و فرهنگ و هنر از آن به عنوان ویترین سینمای ایران یاد می‌شود، بپردازد، اما بازهم به دلیل یک تفکر غلط متن داستان که یک حرف مهم است، بازیچه رنگ فرش شده.  حال این سوال پیش می‌آید که تمام دغدغه مجری که روی حواشی موج‌سواری می‌کند، رنگ فرش است؟ فرقی نمی‌کند آبی یا قرمز همیشه عده‌ای هستند که بار معروفیت خود را روی حواشی بسته‌اند. علیرغم تاکید مدیر سازمان سینمایی بر دوری از حواشی که فقط جشنواره را به سمت تباهی می‌برد، ولی دریک اقدام غیراخلاقی مجری رسانه ملی هدف نهایی به حاشیه کشانده شد.
اهالی‌رسانه و سینما زمانیکه از جشنواره فیلم فجر صحبت می‌شود به دنبال یک رویداد ایدئولوژیک‌اند، اما وقت عمل به دنبال یک فستیوال ظاهرگرا با دید سینما برای شوآف رسانه‌ای‌اند و همین امر دقیقا نقطه شکاف بین حرف تا عمل است. مگر ما به دنبال یک جشنواره با نظریه ایرانی-اسلامی نیستیم؟ پس چرا اخبار را بر پایه اینکه حواشی فرش قرمز به پایان رسید به دنبال رنگ آن  هستیم؟  به جای این حواشی که فقط جشنواره فیلم فجر را از یک اتفاق مهم سینمایی به گذرگاه اخبار زرد تبدیل می‌کند، بگذاریم تا جشنواره چهلم روی مدار درست خود شروع به کار کند؛ اینکه عده‌ای در تلاشند تا جشنواره‌ای با لحن و فرهنگ خودمان را برپا کنند یک اتفاق مبارک است به مسئولین ذی ربط تا زمان برگزاری جشنواره اجازه دهیم تا ایده‌هایشان اجرایی کنند، فرصت دهیم تا کار کنند وقت برای ایجاد حواشی و یا قضاوت بسیار است.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.