چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲
21:43 | | فجر 40

بهرام دهقانی: سیمرغ «متری‌شیش‌ونیم» در دوره سی‌وهفتم، بعدها به دستم رسید

بهرام دهقانی: سیمرغ «متری‌شیش‌ونیم» در دوره سی‌وهفتم، بعدها به دستم رسید

تدوین‌گر برنده سیمرغ بلورین فیلم «متری‌شیش‌ونیم» گفت: «در حال حاضر چند مدل نسل جوان داریم. برخی از جوانان سینماگر اهل تبادل‌نظر هستند… سعید روستایی، نمونه این نسل است.»

بهرام دهقانی در گفت‌وگو با مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر درباره دوره سی‌و‌هفتم جشنواره فیلم فجر گفت: «به‌خاطر دارم زمان اختتامیه جشنواره سی‌وهفتم من سفر بودم و از طریق شبکه‌های اجتماعی متوجه شدم که برنده جایزه سیمرغ برای تدوین «متری ‌شیش‌ونیم» شده‌ام و یکی از دوستان از طرف من جایزه را گرفت. متأسفانه من در مراسم حضور نداشتم و تجربه دریافت جایزه اتفاق نیفتاد و بعدها جایزه را به دستم رساندند.»
او افزود: «سعید روستایی کارگردان فیلم «متری ‌شیش‌ونیم» را از زمانی که دانشجوی دانشگاه ما بود می‌شناختم؛ بعد از آن دوران نیز فیلم‌هایش را تصادفا من تدوین کردم. خاطرات خوبی از همکاری با ایشان دارم و به‌نظر می‌رسد متقابلا برای هر دوی ما تجربه خوبی بود.»
دهقانی تصریح کرد: «متری‌ شیش‌ونیم پروژه ساده‌ای نبود؛ من و گروهم در تدوین تلاش کردیم کار به‌موقع آماده شود و به نمایش درآید و نتیجه آن هم به‌نظرم کار خوبی از آب درآمد.»
این تدوینگر سینما درباره بازخوردها از این فیلم گفت: «درباره فیلم‌ها همیشه اظهارنظرها متفاوت است؛ عده‌ای از فیلم خوششان می‌آید و عده‌ دیگر خوششان نمی‌آید. اما یکی از دوستانم که در فرانسه زندگی می‌کند و «متری‌شیش‌ونیم» را در همان فرانسه دیده بود می‌گفت "جدا از این که دوست من هستی و فیلم را تدوین کرده‌ای و من به این دلیل فیلم را دیدم، زمانی که فیلم تمام شد بسیاری از تماشاگران فیلم که ایرانی هم نبودند از فیلم خوششان آمده بود و برای فیلم دست می‌زدند." بنابراین خوشحال می‌شویم که فیلم خوب بوده و توسط تماشاگران مورد استقبال قرار گرفته است. همچنین به‌خاطر دارم این فیلم در ایران هم فروش خوبی داشت و با استقبال تماشاگران هم روبرو شد.»
دهقانی درادامه درباره کار با سعید روستایی اظهار کرد: «به‌نظرم در کار، یکدیگر را می‌شناسیم و زبان یکدیگر را متوجه می‌شویم. سه تجربه فیلم سینمایی با هم داشتیم و در حال حاضر هم در حال کار روی فیلم سوم سعید روستایی به نام «برادران لیلا» هستم که در جشنواره فیلم فجر هم حضور ندارد، چرا که هنوز فیلمبرداری آن ادامه دارد و امور پساتولید آن هم مانده است. فکر می‌کنم همکاری خوبی با هم داریم و زبان یکدیگر را در کار می‌فهمیم. در کار گاهی تبادل‌نظر می‌کنیم؛ هم او به من اجازه اعمال نظر می‌دهد و هم من در طول کار، نظرات او را می‌پذیرم و با هم، همفکری می‌کنیم. به هر حال مرحله تدوین، مرحله‌ای است که فیلم شکل نهایی را به خود می‌گیرد و باید بین کارگردان و تدوین‌گر تبادل‌نظر اتفاق بیفتد و هیچ‌کدام نظر خود را به دیگری تحمیل نکنند.»
تدوینگر فیلم سینمایی «عرق سرد» درباره کار با نسل جوان در سینما گفت: «در حال حاضر چند مدل نسل جوان داریم. برخی از جوانان سینماگر اهل تبادل‌نظر هستند… سعید روستایی نمونه این نسل است که اکنون در مرز ۳۰ سالگی قرار دارد. برخی از فیلمسازان جوان و باتجربه کمتر، گاهی روی اعتقادات خود – که در مواقعی هم ممکن است درست نباشد- پافشاری غلط می‌کنند. در این مورد یا به توافق می‌رسیم یا متأسفانه نمی‌توانیم به همکاری خود ادامه دهیم.»
دهقانی درباره برگزاری جشنواره فیلم فجر اضافه کرد: «جشنواره همیشه نقاط ضعف و قوتی داشته ولی برگزاری آن – با هر نقطه ضعفی- بهتر از برگزار نشدن آن است. به نظرم در هر صورت باید برگزار شود؛ مانند مهمانی آخر هفته است که به خانه مادربزرگ می‌رویم. ممکن است به این مهمانی برویم و نان و پنیر بخوریم و یک روز هم ممکن است برویم و غذای گرانقیمت بخوریم. ولی به هر حال همین دور هم بودن خوش می‌گذرد و باید کنار هم باشیم.»
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار می‌شود.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.