جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
14:43 | | فجر 40

منتقدان به تماشای کدام فیلم‌های فجر چهلم بیشتر علاقه دارند؟

منتقدان به تماشای کدام فیلم‌های فجر چهلم بیشتر علاقه دارند؟

گروهی از منتقدان فیلم از فیلم‌های کنجکاوی‌برانگیز چهلمین جشنواره فیلم فجر گفته‌اند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، جشنواره فیلم فجر به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای سینمایی در ایران هرساله تیتر خبری رسانه‌‌‌ها بوده است، اهالی رسانه و منتقدین به عنوان قطب خبری جشنواره فیلم فجر در هر دوره بعد از اعلام اسامی نهایی فیلم‌های راه یافته به این رویداد سینمایی درباره حضور فیلمسازان فیلم اول و پیشکسوت صحبت‌هایی کرده‌اند و در این باب نظراتی ارائه داده‌اند.
 امروز که تجربه جایش را در سینما با خلاقیت عوض کرده، فیلمسازی تبدیل به صنعتی غیرقابل پیش‌بینی شده است. در سال‌های اخیر حضور فیلمسازان فیلم‌اولی با شگفتی بسیاری همراه بوده و همین امر باعث شده تا گمانه‌زنی‌ها درباره فیلم‌های این جشنواره رونق بگیرد. همین موضوع باعث شده تا بین دو طیف طرفدار فیلمسازان اول و پیشکسوت اختلاف نظراتی پیش ‌آید.
نگاه طرفداران فیلم اولی بر این مبناست که سینما نیاز به ایده‌های جدید و نو دارد و طرفداران دسته دوم همچنان بر پایه اینکه سینما براساس تجربه جلو می‌رود.
ساختار متفاوت، ایده جدید، کنش و واکنش با مخاطب از مهم‌ترین ارکانی است که یک اثر می‌تواند نظرها را به خود جلب ‌کند. از این رو با اهالی رسانه و منتقدان درباره کنجکاوی‌هایشان در فجر۴۰ صحبت کرده‌ایم.
در گفتگویی که با منتقدان داشتیم این جشنواره را به عنوان ویترین فیلمسازان سینمای ایران دانستند و معتقدند همه سینماگران در یک سطح و رده در این جشنواره حاضر می‌شوند.
 معرفی نسل جدید سینما و رقابت همه طیف‌های نظری اتفاقی مبارک برای سینما است. برخی منتقدان هم بر این باور بودند که بهتر است با ذهنیت‌سازی به استقبال آثار راه یافته در این جشنواره نرویم.

«رضا درستکار» منتقد سینما با ابراز خوشحالی از تماشای فیلم‌های جشنواره، گفت: اشتیاق دارم برای دیدن فیلم‌های جشنواره بسیار اشتیاق دارم و برایم هیچ کدام در اولویت نیست.

«امیررضا مافی» نیز عنوان کرد: ۴ فیلم حوزه هنری، فیلم‌های «دسته دختران» به کارگردانی منیر قیدی، «شادروان» به کارگردانی حسین نمازی، «هناس» به کارگردانی حسین دارابی و «ضد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی را خواهم دید و سعی می‌کنم فیلم «خائن کشی» مسعود کیمیایی را قبل از جشنواره تماشا کنم.

«مازیار فکری ارشاد» در این باب اعلام کرد همه فیلم‌های راه‌یافته، آینده سینمای ایران هستند، پس باید دیدن تمام این فیلم‌ها در اولویت باشد.
سایر نظرات چنین بود:

جبار آذین: مرد بازنده (محمدحسین مهدویان)، خائن‌کشی (مسعود کیمیایی) و نگهبان شب (رضا میرکریمی)

شاهین امین: نگهبان شب (رضا میرکریمی)، خائن‌کشی (مسعود کیمیایی) و مرد بازنده (محمدحسین مهدویان)

عزیزالله حاجی مشهدی: خائن‌کشی (مسعود کیمیایی)، نگهبان شب (رضا میرکریمی) و دسته دختران (منیر قیدی)

میلاد دخانچی: خائن‌کشی (مسعود کیمیایی)، موقعیت مهدی (هادی حجازی‌فر)، بی‌مادر (سید مرتضی فاطمی) و بیرو (مرتضی علی عباس میرزایی)

محمد سلیمانی: بی‌‌رویا (آرین وزیر دفتری)، موقعیت مهدی (هادی حجازی‌فر) و دسته دختران (منیر قیدی)

شاهین شجری‌کهن: خائن‌کشی (مسعود کیمیایی)

علی علائی: بی‌‌رویا (آرین وزیر دفتری)، لایه‌های دروغ (رامین سهراب) و علف‌زار (کاظم دانشی)

محمدرضا لطفی: لایه‌های دروغ (رامین سهراب)، نمور (داود بیدل) و درب (سیدهادی محقق)

محمدرضا مقدسیان: مرد بازنده (محمدحسین مهدویان)، نگهبان شب (رضا میرکریمی)، ضد (امیرعباس ربیعی) و هناس (حسین دارابی)

خسرو نقیبی: خائن‌کشی (مسعود کیمیایی)، مرد بازنده (محمدحسین مهدویان) و بی‌‌رویا (آرین وزیر دفتری)

چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه ۱۴۰۰ به دبیری مسعود نقاش‌زاده برگزار خواهد شد

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.