پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
10:16 | | فجر 40

عدالت‌محوری با اخذ آرای مردمی در تمام شهرهای کشور

عدالت‌محوری با اخذ آرای مردمی در تمام شهرهای کشور

جشنواره فیلم فجر در دوسال اخیر فیلم‌های جشنواره را در اکثر شهرها نمایش داده و می‌دهد و طی این اقدام مخاطبین جشنواره در تمام شهرهای میزبان می‌توانند در آرا مردمی این رویداد سینمایی شرکت کنند؛ برخی تهیه‌کنندگان سینما این موضوع را از دو جنبه فراگیری ملی جشنواره و لطمه به اکران‌های عمومی آثار دیده‌اند و به‌عنوان صاحبان حقیقی و حقوقی آثار نظرات مختلفی دارند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، «محمدرضا شفاه» تهیه‌کننده درباره آرا مردمی در استان‌های مختلف به این مکز گفت: «اینکه دو سال است آرا مردمی ساکنین سایر استان‌ها هم در اهدای سیمرغ مردمی جشنواره، مشارکت دارند، هر چند دیر اتفاق افتاده است اما اتفاق خوبی است. باید مخاطبان مهم سینما در سایر استان‌ها را زودتر از این به رسمیت می‌شناختیم. اهمیت دادن به مخاطبان سینما در همه شهرهای کوچک و بزرگ این کشور از طریق مراجعه به رأی ایشان، مثل همان کاری که گسترش سالن‌سازی در کشور می‌کند، به سود سینماست.
او افزود: «اهمیت دادن به آرای مردمی در شهرهای مختلف غیر از تهران، همانطور که به رسمیت شناختن یک حق برای مخاطبان جشنواره فیلم فجر است، در عین‌حال به‌نظر می‌رسد با استقبال صاحبان آثار هم مواجه شود و آن‌ها نیز از اینکه نظرات مختلف متعلق به فرهنگ‌ها و اقلیم‌های متفاوت را درباره فیلمشان بدانند استقبال می‌کنند.»
شفاه ادامه داد: «توصیه می‌کنم برای تمام سازندگانی که  برایشان رقابت سالم مهم است، راه‌کاری درنظر بگیریم که آرا مردمی با سازوکاری شفاف اخذ شده و به‌دست دبیرخانه جشنواره برسد؛ دبیرخانه جشنواره باید شیوه اخذ آرا را طوری برنامه‌ریزی کند که برای فیلم‌سازانی که اهل رقابت سالم هستند حقی اجحاف نشود و آن‌ها را وادار نکند به رقابت ناسالم روی آورند.»
همچنین «بیتا منصوری» در این‌باره اظهار کرد: «اتفاق بسیار خوبی است چون دیگر تنها نظر پایتخت‌نشینان مطرح نیست. سطح سلیقه مردم در شهرهای مختلف، متفاوت است؛ بنابراین زمانی که فیلم‌ها در همه شهرها اکران شوند، آمار سراسری بازتاب درست‌تری خواهد داشت.»
او توضیح داد: «زمانی فیلم‌ها در تهران اکران می‌شدند و آمار متفاوتی داشت؛ زیرا در تهران تمایل به سینما رفتن متفاوت‌تر از شهرستان است. زمانی که فیلم‌ها اکران سراسری می‌شوند، یعنی حتی در شهرهای کوچک هم فیلم‌ها نمایش داده می‌شوند، در نتیجه آمار مردمی در این زمینه، آمار دقیق‌تری است.»
تهیه‌کننده فیلم «رخ دیوانه» در پایان افزود: «جشنواره مخاطب خاص خود را دارد. مخاطبین جشنواره با مخاطبین عام که حتی در تهران فیلم را می‌بینند متفاوت هستند؛ یعنی باانگیزه بیشتری به سینما می‌روند. دیده شده است که خیلی از فیلم‌ها ازنظر منتقدین خوب نبوده اما مورد استقبال مردم در سراسر ایران واقع شده است؛ یا برعکس فیلم‌هایی بوده‌اند که بسیار جایزه برده‌اند اما با استقبال مردم مواجه نشده‌اند. به‌ همین دلیل نظر هیات داوران و آرای مردمی جدا از هم هستند.»
«جواد نوروزبیگی» نیز دراین راستا گفت: «اینکه بخواهیم فیلم‌های راه‌یافته در جشنواره فیلم فجر را در تمام شهرهای ایران به نمایش بگذاریم اکران‌های عمومی را دچار مشکل خواهد کرد و اکران فیلم‌ها شکوه قبل را برای برگزاری نخواهند داشت؛ اما این اتفاق آرای مردمی در تمام شهرها حرکتی مبارک است چرا که من فیلمساز از تمام سلایق در ایران باخبر خواهم شد.»

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.