یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱
10:14 | | فجر 40

هیات داوران جشنواره چهلم؛ سیمرغ‌داران ادوار گذشته

هیات داوران جشنواره چهلم؛ سیمرغ‌داران ادوار گذشته

جشنواره فیلم فجر در سال‌های متوالیِ برگزاری به‌عنوان آغاز سال سینمای ایران بوده و همین موضوع باعث شده است تا سینماگران برای حضور در این رویداد تلاش کنند و آثارشان را در بوته داوری قرار دهند؛ و نیز همواره نقدها و نقطه‌نظراتی که در این جشنواره وجود دارد برای اهالی سینما قابل توجه بوده و همین امر خود یک اتفاق مهم در سینمای ایران است.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، هیات داوران جشنواره  قاضیان برمسند نشستهِ سینمای ایران هستند که قرار است فیلم‌های یک سال آینده را داوری کنند؛ و هرساله این هیات داوران هستند که مهر تایید بر اثری می‌زنند. جشنواره چهلم نیز مانند تمام ادوار مختلف هیات داوران خود را معرفی کرده است؛ و آنچه بیشتر از همه در این خبر اهمیت دارد ترکیب حرفه‌ای درست و به‌جای آن است؛ زیرا سینمایی که قرار است در معرض قضاوت قرار گیرد به داورانی ازتمام نگاه‌ها ‌احتیاج دارد.
مدیران جشنواره چهلم این موضوع را به‌خوبی می‌دانستند و همین نکته باعث شده است تا از همه  طیف‌های سینمایی یک نماینده در هیات داوران حضور داشته باشد. این هیات از چند منظر قابل بررسی است.
«محمود گبرلو» منتقد و کارشناس سینما درباره این هیات انتخاب گفت: «هیات داوران این دوره از جشنواره فیلم فجر به همت مدیران وقت سینمایی یکی از بهترین‌هاست. حضور «شهاب حسینی» به عنوان داور این نوید را می‌دهد که در جشنواره امسال برای بخش بازیگری اتفاقات خوبی قرار است رخ دهد.
 او ادامه داد: «مهدی سجاده‌چی همیشه با فیلم‌نامه‌هایش شگفتی‌ساز را بوده و همین امر نقطه درخشانی در بخش فیلمنامه‌نویسی رقم زده خواهد شد؛ «مسعود جعفری‌جوزانی» یکی از کارگردانان باهوش و زبده این کار است. بنابراین با این ترکیب و باقی دوستانی که در این هیات حضور دارند، امیدواریم یکی از کم‌خطا‌ترین جشنواره‌ها را پیش رو داشته باشیم.»
علی سرتیپی نیز دراین‌باره گفت: «ترکیب هیأت داوران امسال در جشنواره فیلم فجر ترکیب بسیار خوب و حرفه‌ای است؛ همه در حوزه تخصصی خودشان افراد کاربلدی هستند که سواد و دانش لازم را دارند. این افراد هرکدام جزو بهترین‌های سینمای ایران هستند که در حوزه‌هایی مثل تهیه‌گنندگی، کارگردانی، موسیقی، بازیگری و … خبره هستند. به‌طور کلی نظرم نسبت به مجموعه داوران امسال مثبت است و مطمئنم داورانی هستند که می‌توانیم خروجی خوب و بدون حاشیه‌ای داشته باشیم. امیدوارم که کارهای خوبی از این مجموعه بیرون آید و سال بی‌حاشیه‌ای داشته باشیم.»
«محمد سلیمانی»، سردبیر جهان سینما نیز دراین‌باره اظهار کرد: «ترکیبی که از هیات داوران اعلام شده است، همه‌شان از برگزیدگان رشته‌های مختلف در سینما هستند؛ و این تجربه حضور در فیلم فجر می‌تواند به داوری از زوایای مختلف کمک کند. در این ترکیب از باتجربه‌ترین‌ها تا جوان‌های باتجربه استفاده شده که این موضوع یک اتفاق کم‌سابقه در سینمای ایران است.»
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی از ۱۲ تا ۲۲ بهمن به دبیری مسعود نقاش‌زاده برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.