چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲
19:29 | | فجر 40

سکانس ۱ | آغاز مسابقه؛ بیرو و مرد بازنده

سکانس ۱ | آغاز مسابقه؛ بیرو و مرد بازنده

جشنواره چهلم فیلم فجر امروز دوشنبه یازدهم بهمن ماه با نمایش فیلم «بیرو» در سانس اول افتتاح شد و دومین فیلم روز اول «مردبازنده» آخرین ساخته محمدحسین مهدویان یکی از کارگردانان مورد توجه این جشنواره بود که در سالن برج میلاد اکران شد. از نکات قابل ذکر نمایش های امروز اکران یک درام ورزشی،حضور مهدی زمین پرداز به عنوان بازیگر در هر دو فیلم روز اول و همچنین بازی جواد عزتی در نقشی کاملا متفاوت در فیلم «مرد بازنده» اشاره کرد.

چطوری کریس؟
اولین فیلم جشنواره چهلم در خانه جشنواره-برج میلاد- یک فیلم در گونه ورزشی بود. داستان فیلم همانطور که از اسمش برمی آید به زندگی علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی ایران می پردازد. فیلم همانطور که انتظار می رفت از مهار ضربه پنالتی کریستیانو رونالدو فوق ستاره فوتبال جهان در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و بازی ایران و پرتغال آغاز و سپس داستان زندگی و مسیر دشوار موفقیت یکی از بهترین دروازه‌بانان تاریخ فوتبال ایران را روایت می کند.
اسم فیلم که اشاره مستقیم به لقب علیرضا بیرانوند دارد حتی می‌تواند مخاطب را به این فکر وادارد که با یک اثر مستند مواجه خواهد شد چرا که در سینمای ایران اصولا کمتر در ژانر ورزشی آن هم پرتره یک چهره مطرح فیلمی ساخته شده است. در این سال ها فیلم« تختی» ساخته بهرام توکلی تنها نمونه ای است که زندگی یک چهره مطرح ورزش ایران را بازسازی و بازآفرینی کرده است. اصولا سینمای ایران در زمینه ساخت فیلم های بیوگرافی خیلی سینمای فعالی در تمامی سالیان نبوده است ضمن اینکه گونه ورزشی نیز مانند بسیاری از ژانرها در سینمای ایران مهجور به حساب می آید. شاید «بیرو» حضورش در جمع فیلم های بخش مسابقه امسال را مدیون هم جسارت در رفتن به سوی بازسازی سینمایی زندگی علیرضا بیرانوند باشد.

مرد بازنده
هفتمین فیلم «محمدحسین مهدویان» دومین فیلمی بود که در روز اول جشنواره چهلم روی پرده سالن سینمای برج میلاد رفت. فیلمی که مطابق انتظار در سالنی تقریبا پر از تماشاگر به نمایش در آمد و بازیگران مطرحی چون جواد عزتی، رعنا آزادی‌ور، آناهیتا درگاهی، بابک کریمی و مهدی زمین‌پرداز در آن حضور دارند. 
آخرین فیلم مهدویان مثل کارهای قبلی‌اش با تفاوت‌هایی همراه است هرچند او تقریبا از همان کادربازیگران محبوبی که در تمام این سال‌ها در اغلب فیلم‌هایش حضور داشته اند استفاده کرده است اما فیلم «مرد بازنده» یک فیلم کارآگاهی است. جواد عزتی در این فیلم در نقش اصلی نمایشی متفاوت نسبت به نقش آفرینی های گذشته‌اش دارد. عزتی که در کارهای طنز مهران مدیری پیش از این تجربه بازی در نقش افراد سالخورده را داشت این بار در یک اثر کاملا جدی نقش کارآگاهی متفاوت و جسور را بازی می‌کند که از نظر سنی از خودش سال‌ها بزرگتر است. بی‌تردید این چالش بزرگی می‌تواند در کارنامه بازیگری عزتی به حساب بیاید.
باید دید مهدویان که در دوره‌های اخیر جشنواره یکی از نام‌های مدعی کسب سیمرغ بوده و همواره فیلم هایش مورد توجه قرار گرفته، امسال هم می‌تواند در جشنواره نظر داوران را جلب کرده و خودش را به میان نامزدهای کسب سیمرغ برساند؟

یادداشت از امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.