یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
23:25 | | فجر 40

روزنگار فرهنگی جشنواره| «جوان گرایی»، ترسی که باید ریخته شود!

روزنگار فرهنگی جشنواره| «جوان گرایی»، ترسی که باید ریخته شود!

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، در دومین روز از چهلمین جشنواره فیلم فجر، نشست های متعدد فرهنگی برپا شد. نخستین نشست «سینما دانش» نام داشت، به صورت مجازی از دانشگاه هنر برگزار شد، موضوع جوان گرایی در سینما را بررسی کرد. 
بررسی موانع ورود جوانان مستعد به سینما در «سینما دانش»
نخستین نشست که به صورت مجازی برگزار شد، احمد بهرامی کارگردان و مسعود امینی تیرانی مدیرفیلمبرداری، موضوع جوان گرایی در سینما را زیر ذره بین گرفتند. موضوع چالشی که بارها مطرح شده و با وجود علاقه مندان به سینما، کمتر به صورت جدی و در سطح کلان مورد بررسی قرار گرفته است. در روز دوم جشنواره خیلی موشکافانه با حضور دو کارشناس این اتفاق افتاد. اتفاق نظر دو کارشناس بر این بود که عدم ریسک پذیری در میان مدیران قدیمی فرهنگی برای اعتماد به جوانان، یکی از بزرگترین موانع برای ورود آن ها به سینماست. 
از نگاه دو کارشناس جلسه، جوان ها اصولا با هزینه های شخصی تولیدات سینمایی دارند و پشتوانه ای برای خود ندارند؛ حتی انجمن سینمای جوانان ایران هم نتوانسته چتر حمایتی خود را به روی همه جوانان دوستدار فعالیت در سینما باز کند. نکته تلخ تر از نگاه کارشناسان این بود که هنوز راه حلی برای رفع موانع فعالیت جوانان در سینما وجود ندارد.   
سینمای ایران و گفتمان انقلاب اسلامی، ضعف و قوت ها
نشست دومی که در روز دوم جشنواره برگزار شد، نشست تخصصی با عنوان، سینمای ایران و گفتمان انقلاب اسلامی در سالن شماره ۴ برج میلاد بود. آثار فراوانی در حوزه انقلاب اسلامی در سینما ساخته شده است. آثاری که موافقان و مخالفانی داشته است. حتی جریان های انقلاب اسلامی بارها در جشنواره خودی نشان داده است اما کمتر مورد بحث و بررسی و حتی نقد قرار گرفته است. در نشست دوم جشنواره این اتفاق افتاد. دکتر مجید اسماعیلی مدرس حوزه دانشگاه و تهیه‌کننده سینما و سیدمحمد حسینی مدرس دانشگاه و مدیر عامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس دو نفری بودند که حدود ۵۰ دقیقه، ضعف و قوت وجود مضامین انقلاب اسلامی در سینمای کشور را بررسی کردند. اسماعیلی سعی کرد از بُعد آکادمیک به این موضوع بپردازد. او کمبود های موجود در محتوای سینمای ایران را بسیار مشهود دانست و تاکید کرد که باید رویداد بزرگی مثل انقلاب اسلامی و مفاهیم ایدئولوژیک مانند تفکر اسلامی به خوبی و با زبانی ساده بیان شود.
به عقیده این استاد دانشگاه، مدیریت کشور این مسئله را جدی نگرفته است و از طرفی دانشگاه، حوزه، مردم و نهادهای خصوصی آنچنان که باید روی این قضیه مانور نداده‌اند. حسینی هم معتقد بود در زمینه آرمان های انقلابی در سینما فقط شعار داده شده است و نه حمایتی از این موضوع صورت نگرفته است. حسینی معتقد بود عدم جذابیت در سینما آسیب دیگری است که باید مرتفع گردد و سوژه های جذاب انقلابی، راهش به فیلم های سینمایی باز شود.
عدالت خواهی، جزء جدایی ناپذیر هنرمند
سومین نشست روز دوم، نکوداشت «زنده یاد رحیم رحیمی پور» تحت عنوان دغدغه های یک فیلمساز عدالت خواه با حضور امیرحسن ندایی به عنوان مجری و هوشنگ توکلی پیشکسوت عرصه بازیگری در سالن شماره پنج بود.
در این نشست هوشنگ توکلی از شخصیت عدالت خواه رحیم رحیمی پور تمجید کرد و گفت: ابراهیم حاتمی کیا، رحیمی پور را شخصیت برجسته ای دانست که آرمان‌گرا و عدالت‌خواه بود و تا پایان عدالت‌خواه ماند. رحیمی‌پور جز استعدادهای ویژه‌ای بود که سینما را آموزش می‌دید، اما این کار را قبل از آموزش به صورت غریزی بلد بود، چراکه شاعر بود و اشعارش پر از طنز زندگی است.
«دیده بان» همچنان فیلم تازه حاتمی کیا
بارها شده است که آثار ماندگار سینما مورد بحث و بررسی قرار بگیرند اما در چهلمین جشنواره فجر، آثار ضمن بررسی فرم و محتوا، با اصلاحاتی در نمایش، مجدد اکران شد و روی پرده نقره ای رفت. نشست پایانی روز دوم مربوط به بخش قاب های ماندگار بود. بخشی که به نمایش و بررسی آثار گنجینه سینمای ایران اختصاص داشت. در نخستین شب این نشست، درباره «دیده بان» صحبت شد و این فیلم با اصلاحات در نسخه فیلم به نمایش درآمد. محمدعلی باشه آهنگر کارگردان و اکبر نبوی منتقد درباره این فیلم و شخصیت هنری ابراهیم حاتمی کیا با هم گفت و گو کردند. نکته مورد توجه در این بحث، کیفیت شگرفت فیلم با توجه به زمان تولید آن یعنی سال ۶۷ بود. موضوع دیگر هم بحث هویت در فیلمساز حاتمی کیا. از منظر کارشناسان نشست، ابراهیم حاتمی کیا در تمامی شخصیت های فیلمش، به دنبال هویت واکنش گرایانه یا معترض و همچنین عرفانی است.
این موضوع در طول سی و سه سال فیلمسازی حاتمی کیا و در آثار مختلف وی نمود دارد. از «دیده بان» تا «خروج» حاتمی کیا قهرمانانی دارد که در مبارزه هستند. برخی اوقات مبارزه با خود و برخی اوقات مبارزه با دیگران.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.