یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
12:45 | | فجر 40

«شبی با اندیشمندان»، سینما را از منظر علوم انسانی نگاه می‌کند

«شبی با اندیشمندان»، سینما را از منظر علوم انسانی نگاه می‌کند

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، رضا مافی میزبان نشست‌های «شبی با اندیشمندان سینما»، در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محتوای این برنامه که از امروز در جشنواره فیلم فجر آغاز می‌شود را تبیین کرد.

مافی در ابتدا درباره نشست‌های فرهنگی جشنواره فیلم فجر بیان کرد: در تمام سال‌هایی که تلاش کردم تا در سینما و در حوزه نقد و نظر مطالبی را ارائه دهم، خیلی دوست داشتم که سینما را از منظر علوم انسانی نگاه کنیم. این به بدین معنا نیست که سینما را از وجوه اصلی خودش یعنی درام و مباحث فنی تهی کنیم بلکه به این معنا است که یک زاویه دید جدید به سینما داشته باشیم و از آن منظر تلاش کنیم تا به عالم سینما توجه کنیم. این موضوع هم تنها در سینمای ایران رخ نداده است بلکه در تمام جهان اینگونه است. برای آنکه سینما حامل پیام است و در فرم به غایت معنای خودش رسیده است و انواع هنرها در آن نقش بسته‌اند.

وی ادامه داد: این معنامندی سینما علاوه بر فرم باعث می‌شود حوزه‌های مختلف علوم انسانی بتوانند به آن نظر کنند و سینما به عنوان مهم‌ترین گونه انتقال معنایی باید از این جهت بررسی شود. برای همین در جشنواره فیلم فجر چهلم بنا بر این شد که از منظر علوم انسانی یکبار به مفاهیم مرتبط با سینما نگاه کنیم که محصول آن برنامه شبی با اندیشمندان سینما شد.

او در پاسخ به این سؤال که این نشست‌ها چگونه می‌تواند منجر به تحول در سینما شود پاسخ داد: معتقدم که سینمای ما ارتباط تنگاتنگی با ساحت اندیشه ندارد دلیلش این نیست که سینماگر ما دنبال اندیمشندان نباشد بلکه اساساً اندیشه شکل نگرفته است. به چه معنا؟ من به یک دسته بندی از منظر تفکر نسبت به طبقات اجتماعی قائل هستم.

مافی توضیح داد: اولین دسته توده مردم‌اند که کثیرند، بعد از آن فکوران جامعه‌ هستند. طبقه بالاتر متفکر و در نهایت یک طبقه کوچک و معدود که خودشان فکرند مانند عارفی که خودش ذکر است. این طبقه عالی که از آن به فکرها تعبیر می‌کنم، سرمنشأند و اهل جوشش. کار متفکران این است که آن فکر را با ترجمه‌ای به فکوران یعنی طبقه دوم جامعه منتقل کند. به عقیده من فکوران جامعه کسانی هستند که آن تفکر را برای توده مردم پخش می‌کنند. به عبارت دیگر فکوران جامعه از جنس سینماگران هستند؛ مانند طبقه‌ای که قرار است آن فکر را به زبان سینما برای جامعه ترجمه کنند.

میزبان نشست شبی با اندیشمندان سینما بیان کرد : ما امروز با حلقه مفقوده متفکران جامعه روبرو هستیم. بنظرم متفکران جامعه فکر را از اهالی آن به فکوران جامعه منتقل نکرده‌اند. بنظر می‌رسد که ارتباط سینما با همه آن نمودهایی که باید بتواند، فکر را به توده مردم برساند نتوانسته ارتباط دهنده باشد و این جز بخاطر فقدان متفکر نیست.

او در پایان تصریح کرد: شبی با اندیشمندان از این جنس است یعنی قرار است که متفکران و کسانی که داعیه تفکر دارند را بیاورد و فکر را به گوش سینماگران برساند. حال اینکه آیا این ۵ شب می‌تواند به تنهایی این ارتباط میان اهالی فکر و سینما رابرقرار کند؟ قطعاً خیر. این نشست‌ها امکان دارد که کاربرد عینی و لحظه‌ای برای سینما نداشته باشد اما حتما کاکرد دراز مدت دارد یعنی اینکه ما به این نتیجه برسیم که میان مفاهیم علوم انسانی و برش‌های مناظر علوم انسانی و سینما و هر چیزی که می‌تواند نمودار پیام باشد برای مخاطب عام ارتباط برقرار کند. متأسفانه در علوم انسانی خیلی نگاه روبه گذشته داریم و خیلی از اهالی فکر منفکیم. جامعه دانشگاهی ما از فکوران ما خیلی فاصله دارد و اینها با هم دیالوگ نمی‌کنند و فرایند دیالکتیکی ندارند و این باعث می‌شود که در نهایت ما واجد یک گفتمان در ساحت سینمایمان نباشیم.

منبع: تسنیم

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.