یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
19:00 | | فجر 40

مسعود نقاش‌زاده: انتخاب‌های هیات انتخاب جشنواره چهلم قابل دفاع است

مسعود نقاش‌زاده: انتخاب‌های هیات انتخاب جشنواره چهلم قابل دفاع است

مسعود نقاش‌زاده دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر که پیش از این به علت بیماری کرونا قرنطینه بود، در پنجمین روز جشنواره با حضور در برج میلاد از روند برگزاری این رویداد سینمایی بازدید و درباره برخی از حواشی آن به بیان نکاتی پرداخت.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، نقاش‌زاده درباره علت نبود خانم‌ها در هیات داوری آثار این دوره توضیح داد: «در هیات انتخاب آثار این دوره خانم‌‌هایی داشتیم. در مورد انتخاب هیات داوران نیز باید بگویم گاهی‌اوقات ترکیب و کسانی که ما با آنها گفت‌وگو می‌کنیم، ممکن است همه آن چیزی که میل داریم رخ ندهد. وگرنه خانم‌ها یکی از ارکان جدی جامعه هنری ما هستند. همین الان فیلم «دسته دختران» به کارگردانی خانم قیدی را دیدیم که نشان می‌دهد خانم‌ها در جامعه هنری ما تا چه اندازه توانا هستند.»
او افزود: «توانایی خانم‌ها را نه فقط در جامعه هنری بلکه رشادت‌های آنها در زمان‌های مختلفی شاهد بوده‌ایم.»
نقاش‌زاده در پاسخ به این پرسش که چرا این اتفاق به صورت عملی در انتخاب هیات داوران رخ نداده است، گفت: «یکی از فیلمسازان خانم خوب کشورمان در هیات انتخاب حضور داشت و این اتفاق می‌توانست در هیات داوران نیز اتفاق بیفتد. اینکه ما اینطور نگاه کنیم که اگر یک خانم در هیات داوری حضور داشته باشد، حتما سهم خانم‌ها را رعایت کردیم، یا اینکه فکر کنیم اگر یک طراح صحنه عضو هیات داوران باشد، سهم آنها را رعایت کردیم، درست نیست.»
دبیر جشنواره فیلم فجر افزود: «فکر می‌کنم باید مقداری این مسائل را از اینکه آیا نگاه واقعی به حضور زنان در هنر و رسانه وجود دارد یا خیر، تفکیک کنیم. ممکن است ما یک عضو خانم هم در هیات داوران داشته باشیم، اما آن توجهی که لازم باشد به کار خانم‌ها بشود، صورت نگیرد. فکر می‌کنم خوشبختانه در ترکیب هیات داوران اینقدر نگاه‌های حرفه‌ای، جدی و ملی وجود دارد که خود آقایان، خانم‌ها را نمایندگی می‌کنند و چه بسا مقداری قوی‌تر از خانم‌ها، آنها را نمایندگی کنند.»
مسعود نقاش‌زاده در پاسخ به انتقادها از انتخاب برخی از آثار این دوره از جشنواره توضیح داد:  «تا این اندازه که من در گفت‌وگو با هیات انتخاب در جریان جزییات قرار گرفتم، برایشان بسیار مهم بود که تنوع ژانر و گونه‌های مختلف در فیلم‌های جشنواره حضور داشته باشد. طبیعی است که همه این فیلم‌ها از لحاظ کیفی یکسان نباشند.»
او در پایان گفت: «طبیعی است که در برخی از ژانرها ما به اندازه کافی مهارت و توانایی پیدا نکرده باشیم. چون در طی این سال‌ها فیلم ارزشی و اکشن کم ساختیم اما در مجموع هیات انتخاب با توجه به همه فیلم‌هایی که دیدند و انتخاب کردند، فکر می‌کنم انتخابشان قابل دفاع است و از لحاظ تنوع ژانر در سینمای ایران می‌شود به آنها اعتماد کرد.»

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.