شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
22:52 | | فجر 40

سکانس۶ | یک بیوگرافی فیلم و دو حاتمی کیا

سکانس۶ | یک بیوگرافی فیلم و دو حاتمی کیا

ششمین روز جشنواره فیلم فجر با اکران دو فیلم «هناس» و «شب طلایی» به پایان رسید. در این روز اتفاق ویژه تعویق دو ساعته اکران  و عقب رفتن زمان پخش فیلم ها بود. با این وجود در روز ششم دو فیلم با حال و هوایی متفاوت روی پرده رفتند. فیلم اول یک داستان حادثه ای در قلب ملودرام بود و فیلم دوم نیز یک درام خانوادگی با درونمایه معمایی بود که اسم ابراهیم حاتمی کیا یکی از موفق ترین کارگردانان تاریخ جشنواره در پشت این فیلم دیده می شود.
هناس
اولین فیلم روز ششم «هناس» نام داشت. کارگردان فیلم حسین دارابی است که پیش از این با فیلم «مصلحت» در جشنواره فجر حضور پیدا کرده بود. او که مصلحت هم به سراغ سوژه ای حساس و حتی ملتهب رفته بود این بار در «هناس» داستان زندگی و ترور یکی از دانشمندان هسته ای را روایت می کند. در این فیلم بهروز شعیبی و مریلا زارعی در نقش های اصلی ایفای نقش کرده اند. وحید رهبانی که در سال های اخیر تبدیل به بازیگر اصلی فیلم استراتژیک شده در این فیلم هم حضور مثل مصلحت حضور دارد با این تفاوت که در این فیلم او در نقش منفی حضورپیدا کرده است. فیلم که حادثه ای تلخ و مهم را در تاریخ سیاسی –اجتماعی ایران معاصر روایت می کند در گونه ماجراجویانه آغاز اما در ادامه به سوی یک ملودرام می رود.  هرچند کارگردان اثر معتقد است فیلم بیوگرافی است. با اینحال فیلم که  در فضایی پرتعلیق و ماجرایی آغاز می شود هر چه می گذرد تبدیل به تلاش عاشقانه هناس با بازی مریلا زارعی برای نجات جان همسرش و نجات خانواده است. 

شب طلایی 
فیلمی که با نام حاتمی کیا در جشنواره حضور پیدا کرده و در سالنی مملو از جمعیت به نمایش در آمد. هرچند سازنده این فیلم یوسف حاتمی کیا فرزند کارگردان سرشناس ابراهیم حاتمی کیا است که به عنوان یک فیلمساز اولی در این جشنواره حضور پیدا کرده است. فیلم داستانی را در دل یک خانواده کلاسیک ایرانی روایت می کند که یک اتفاق باعث می شود روابط از شکل عادی خارج شده و به بحران برسد. حسن معجونی، یکتا ناصر، مریم سعادت، بهناز جعفری، مسعود کرامتی، سوگل خلیق، سینا رازانی بازیگران این فیلم پربازیگر هستند. مریم سعادت در نقش مادر با گریمی نسبتا سنگین یکی از نقش های متفاوتش را ایفا کرده است. فیلم که ساختاری واقعگرایانه دارد و یا به بیان بهتر واقع گرایی نمایی می کند را ابراهیم حاتمی کیا تهیه کرده است واز این نظر که بخش عمده فیلم در یک مکان واحد می گذرد می توان علائق این تهیه کننده و کارگردان موفق سینمای ایران را در آن به خوبی دید. حاتمی کیا در فیلم های «آژانس شیشه ای» و « ارتفاع پست» نیز درام پردازی در فضاهای کوچک را تجربه کرده بود و به نظر می رسد یوسف پسرش نیز در ابتدای راه چنین سبک و سیاقی از روایت را مدنظر دارد. هرچند دنیای فیلم که دوست دارد خیلی شبیه به واقعیت باشد با دنیای داستانی خشن خود ابراهیم حاتمی کیا تفاوت زیادی دارد.

 

امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.