دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
23:03 | | فجر 40

سکانس ۱۰| خائن کشی با ستاره ها آمد

سکانس ۱۰| خائن کشی با ستاره ها آمد

دهمین روز از جشنواره فیلم فجر با اکران دو فیلم «ضد» و «خائن کشی» در برج میلاد به پایان رسید.

بی شک مهمترین اتفاق امروز نمایش آخرین فیلم مسعود کیمیایی بود. فیلمسازی که همواره یکی از چهره های مورد توجه ادوار مختلف جشنواره فجر بوده و امسال نیز پیش از آغاز جشنواره با اعلام عدم حضورش در زمان پخش فیلم اخبار اصلی را به خود اختصاص داد. دیگر  فیلم امروز نیز فیلمی در ارتباط با حوادث تاریخی سالهای ابتدای انقلاب اسلامی و ابتدای دهه شصت بود. گونه ای از فیلم که در سال های اخیر و در جشنواره های فجر ادوار مختلف دستکم یک مدل از آن به نمایش درآمده و به نظر جایگاه خودش را در سینمای ایران تثبیت کرده است.

ضد
دومین فیلم امیرعباس ربیعی بعد از فیلم «لباس شخصی» یک فیلم در همان حال و هوا و مثل فیلم اولش در دوران سال های ابتدای انقلاب اسلامی است. فیلم «ضد» نیز داستانی را در روزهای ملتهب کشور در سال های اول بعد از انقلاب اسلامی رورایت می کند و به ماجرای ترورهای چهره های سرشناس انقلاب توسط منافقین می پردازد. فیلم داستان ترور شهید بهشتی و انفجار در حزب جمهوری اسلامی در روز هفتم تیر را در دل یک داستان عاشقانه روایت می کند. در «ضد» که محمدرضا شفیعی تهیه کننده‌گی اش را به عهده دارد بازیگرانی چون لیلا زارع، مهدی نصرتی، نادرسلیمانی و لیندا کیانی ایفای نقش کرده اند. ربیعی در این فیلم نیز سعی کرده همچون لباس شخصی دست به بازسازی تصویری بخشی از مهمترین دوران تاریخ معاصر ایران بزندو فیلم از نظر طراحی لباس و دکور و همچنین جنس تصویر در چنین فضایی رخ می دهد.
خائن کشی
آخرین ساخته مسعود کیمیایی که یک فیلم  پربازیگر است مثل هربار که این کارگردان در جشنواره فجر حضور پیدا می کند یک فیلم بسیار مورد توجه و البته با جلب نظرات کاملا متفاوت بود. «خائن کشی» که داستانش در اوایل دهه سی و در روزهای پراتفاق مربوط به نخست وزیری دکترمحمدمصدق می گذرد فیلمی با همان حال و هوای همیشگی مسعود کیمیایی است. در این فیلم ستاره های مطرحی چون مهران مدیری، امیرآقایی، سارا بهرامی و همچنین تعداد زیادی بازیگر مطرح مانند سام درخشانی، نرگس محمدی، پانته آ بهرام، ایوب آقاخانی نیز به ایفای نقش پرداخته اند. پولاد کیمیایی به رسم فیلم های دهه های اخیر مسعود کیمیایی در فیلم پدرش بازی کرده است هرچند او در فیلم «خون شد» که در جشنواره سی و هشتم اکران شد حضور نداشت. فرهادآئیش نیز در این فیلم در نقش دکترمحمدمصدق ایفای نقش کرده است. اما شاید جالب ترین بازیگر فیلم «خائن کشی» جوادطوسی منتقد معروف و قدیمی و از هواداران جدی فیلم های مسعود کیمیایی در این فیلم باشد. طوسی با همان چهره آشنا اینبار در نقش یک نظامی وفادار به آرمان های ملت بازی کرده است. با این وجود آخرین فیلم مسعود کیمیایی طبق سنت فیلم های این کارگردان در سالنی مملو از مخاطب و با حضور علاقمندان جدی و البته منتقدان همیشگی او روی پرده رفت. فیلمی که روایت متفاوتی درباره زندگی مهدی بلیغ یکی از کلاهبرداران و دزدان دهه سی هجری شمسی است هرچند کیمیایی آن را تبدیل به داستانی با سبک و سیاق خودش کرده است.

 

امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.