چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
20:26 | | فجر 40

آرای مردم به مردم بازگشت

آرای مردم به مردم بازگشت

با اعلام دبیر جشنواره چهلم فیلم فجر برای صیانت از آرای مردمی و حفظ حقوق صاحبان آثار و جلوگیری از ضایع شدن حق فیلمسازان بخش آرای مردمی در جشنواره فیلم فجر حذف شد.
رای گیری مردمی درباره فیلم های جشنواره فجر امسال با ابهاماتی از سوی فیلمسازان مواجه شد. موضوعی که در نهایت باعث شد تا دبیرجشنواره فجر رای به حذف این بخش بدهد. بخشی که از سال ۱۳۷۶ و از شانزدهمین دوره به جشنواره فیلم فجر اضافه و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت.  از همان اولین دوره تا پیش از جشنواره چهلم همواره چالش هایی نیز در ارتباط با این بخش از جشنواره فجر وجود داشت و در ابتدا مسئولیت این بخش به خانه سینما سپرده شد هرچند درنهایت این مسئولیت به ستاد برگزاری جشنواره فجر واگذار شد.
تا پیش از دیجیتالی شدن روند رای گیری این اتفاق با برگه های کاغذی و در برخی از سانس ها و برخی از سینماها انجام می شد. فیلم های بخش مسابقه سیمرغ و نگاه نو در این رای گیری حضور داشته اند. البته روند رای گیری کاغذی در سال های گذشته نیز همواره با چالش ها و نقدهایی مواجه بود. امسال نیز استفاده از اپلیکیشنی خاص و روند دیجیتالی رای گیری اما با توجه به اختلالات اینترنتی با مشکلاتی همراه شد. ضمن اینکه به نظر می رسد روند رای گیری کاغذی و دستی برای مخاطبان فیلم های جشنواره کارآمدتر بوده است. روند دیجیتالی و استفاده از گوشی یا سیستم کامپیوتری برای رای گیری آنهم بعد از پایان فیلم ممکن است در نهایت توسط مخاطب فراموش شده و اینگونه شرایط رای گیری و انتخاب فیلم از نظر آرای مردمی کاملا واقعی نباشد. خیلی از علاقمندان و مخاطبان جدی ممکن است بعد از تماشای فیلم زحمت آنلاین شدن و طی پروسه رای گیری اینترنتی را نداشته باشند اما وقتی هر مخاطب یک برگه کاغذی دارد و باید از بین خوب، بد و متوسط به فیلم رای بدهد صندوق ها آماری واقعی تر خواهند داشت.
در طی پانزده دوره که از عمر بخش فیلم برگزیده از نگاه تماشاگران می گذرد فیلمسازان مهمی چون ابراهیم حاتمی کیا، اصغرفرهادی، کمال تبریزی، حمید نعمت الله و داریوش مهرجویی توانسته اند سیمرغ بلورین بهترین فیلم آرای مردمی را به دست بیاورند. هرچند در تمام این سالها همواره نقدهایی به روند رای گیری و برخی تردیدها نسبت به سلامت و واقعی بودن آرای مربوط به این جایزه وجود داشته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.