شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
18:16 | | فجر 40

حذف سیمرغ مردمی جشنواره فیلم فجر فرصت یا تهدید؟

حذف سیمرغ مردمی جشنواره  فیلم فجر فرصت یا تهدید؟

حذف سیمرغ مردمی از جشنواره چهلم فیلم فجر، اتفاقی است که می‌توان همچون فرصتی به آن نگاه کرد تا در دوره‌های آینده زمینه برای حذف بخش‌های اضافی این رویداد نیز فراهم شود.
مسعود نقاش زاده ساعتی پیش اعلام کرد که در راستای صیانت از آرای مردمی و اینکه جشنواره نمی‌تواند صحت آرا را تایید کند، در این دوره سیمرغ مردمی به فیلمی داده نمی‌شود. شاید در ابتدا این تصمیم مورد انتقادهای گسترده‌ای قرار گیرد اما نمی‌توان جسارت دبیر جشنواره چهلم را در این تصمیم نادیده گرفت. 
سیمرغ مردمی از جمله بخش‌های با قدمت جشنواره فیلم فجر است که حتی در زمان اکران، تاثیر به سزایی در فروش فیلم مورد نظر و استقبال مخاطبان از آن خواهد داشت. به همین دلیل سازندگان از قرار گرفتن در لیست پرفروش‌های جشنواره بسیار استقبال می‌کنند و در این راستا در ایام برگزاری این رویداد سینمایی با تبلیغات بسیار تلاش دارند تا با پشت سر گذاشتن رقبا بتوانند سیمرغ این بخش را از آن خود کنند. 
روند رای‌گیری برای فیلم‌ها در دوره‌های گذشته به این صورت بود که مخاطبان بعد از تماشای فیلم با انداختن ته‌برگ بلیت خود به صندوقی در سینما، به فیلم مورد نظر نمره می‌دادند اما از دوره گذشته و تاکید بسیار مسئولان سینمایی روی سمفا(سامانه فروش و اکران سینمای ایران)، روند رای‌گیری به صورت اینترنتی پیگیری شد. 
 همین موضوع در سال گذشته هم زمینه اعتراض‌های فراوان به این بخش را ایجاد کرد. انتقاد فیلمسازان به این شکل از رای‌گیری برای فیلم‌ها در این دوره با افزایش همراه شد. بسیاری با استناد بر مدل بلیت فروشی فیلم‌ها که در این دوره به صورت تک برگ به فروش می‌رسید، تاکید داشتند که برخی از فیلم‌ها با خرید بلیت‌های فیلم خود سعی در آمارسازی دارند و از همین رو رای‌های داده شده به آنها نیز فاقد ارزش است.
علاوه بر این مدل رای دادن به فیلم‌ها در دوره چهلم به این صورت بود که مخاطبان بعد از تماشای فیلم از طریق پیامی که به آنها ارسال می‌شود، تا ساعتی فرصت داشتند که به آدرس اینترنتی مراجعه و به فیلم مورد نظر رای دهند. این مسیر سبب می‌شود تا بسیاری از مخاطبان حقیقی فیلم از رای دادن صرف‌نظر کنند و بسیاری دیگر به خاطر قطعی اینترنت قید این کار را بزنند. همچنین در این مدل امکان تقلب به صورت گسترده فراهم است. 
همه این موارد نشان می‌دهد که این مدل از رای‌گیری نمی‌تواند عدالت بین آثار را رعایت کند؛ همچنین از آنجا که شعار سازمان سینمایی در دوره جدید رعایت عدالت و انصاف بین اهالی سینماست، حذف این بخش دور از ذهن نبوده است.
این اتفاق می‌تواند نقطه شروعی برای حذف بخش‌های اضافه جشنواره فیلم فجر در دوره‌های آتی باشد. بنابراین باید آن را به فال نیک گرفت.

 

منبع: برنا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.