چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳
18:57 | | فجر 40

گزارش نشست تخصصی «سینما و سبک زندگی »

گزارش نشست تخصصی «سینما و سبک زندگی »

در یازدهمین روز از برگزاری جشنواره فیلم فجر، نشست تخصصی «سینما و سبک زندگی » برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، در یازدهمین روز از برگزاری جشنواره فیلم فجر، نشست تخصصی «سینما و سبک زندگی» با حضور دکتر امیررضا مافی(مجری) و دکتر احسان شاه‌قاسمی (عضو هیات علمی دانشگاه تهران و جامعه‌شناس) در خانه جشنواره برگزار شد.
احسان شاه‌قاسمی در ابتدای این نشست عنوان کرد: شما می‌توانید به راحتی بگویید سبک زندگی یعنی روش زندگی اما سبک زندگی مجموعه‌ای از تمایلات و چیزهایی است که در جهان مادی وجود دارد.
مافی اظهار کرد: آدم‌ها رستوران می‌روند و عکس می‌گیرند تا بگویند که سهمی از زندگی لوکس دارند و در این شرایط سینما چه جایگاهی دارد؟
شاه‌قاسمی درباره سینما و سبک زندگی افزود: سینما جزو رسانه‌های جریان اصلی است که هم از سبک زندگی تاثیر می‌پذیرد و هم روی سبک زندگی تاثیر می‌گذارد. سینماگران چون به سبک زندگی خاصی وابسته هستند، ناخواسته و گاهی خواسته این سبک زندگی در سینما بازتاب پیدا می‌کند.‌
امیررضا مافی اضافه کرد: هالیوود تصمیم گرفت به اقلیت‌ها توجه ویژه‌ای کند و این موضوع به سیاست کلان تبدیل شد همچنین به سریال‌ها نیز راه پیدا کرد. مثلا شخصیت‌های هم‌جنس‌گرایان در فیلم‌ها وجود دارند و شخصیت منفی هم ندارند و با این کار جریان فرهنگی را ایجاد کردند که اگر هم‌جنس‌گرایی در دید ما بیماری بود، امروز با عنوان دگرباشی در جامعه روشنفکری مطرح می‌شود.‌
شاه‌قاسمی دراین باره گفت: این سبک زندگی است که سینماگران هم با آن مشکل ندارند و آن را قبول دارند.
مافی عنوان کرد: این ترند شدن در افکار تاثیر دارد، مثلا جنبش می تو (من هم) در اعتراض به تعرض ایجاد شد و ما بازنمایی آن را در سینمای خود دیدیم. آنچه سینماگر نشان می‌دهد وانمایی است تا بازنمایی.
او ادامه داد: واقعیتی که در سینما وجود دارد، واقعیتی برساخته و متورم است. ما در کشور حافظ و سعدی و مولوی هستیم و چرا باید در سینمای خود تقلید کنیم. معمولا سینماگران از طبقه متوسط هستند و نمایش فقر در سینما با واقعیت فاصله دارد. من اگر در عمرم فقر را ندیدم حداقل باید در موردش مطالعه کنم‌. کیارستمی در فیلم «زیر درختان زیتون» بسیار واقعی‌تر از «مغزهای کوچک زنگ‌زده» فقر را نمایش می‌دهد. ما دغدغه دختر مرفه بالاشهری را در طبقه فقیر می‌گنجانیم و کم کم این اشتباه گسترش پیدا می‌کند و دیگران هم این شکل نمایش را می‌پذیرند.
شاه قاسمی توضیح داد: اغلب افراد دنبال منافعشان هستند و نمی‌خواهند با جو غالب مقابله کنند. ما می‌توانیم فکر کنیم و کتاب بخوانیم. این سبک زندگی‌ با اصول دیگری می‌آیند. این عقیده که فکر کردن، ذهنمان را خالی کرده و از صفر شروع کرده‌ایم اشتباه است بلکه نیروهایی درون ما هستند که ما را هدایت می‌کنند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.