جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
00:13 | | فجر 40

واکنش صریح جشنواره فیلم فجر به یک حاشیه سازی عجیب

واکنش صریح جشنواره فیلم فجر به یک حاشیه سازی عجیب

ستاد جشنواره چهلم فجر با صدور  اطلاعیه ای اعلام کرد به تازگی ویدیویی در حال بازنشر و وایرال شدن در شبکه‌های مختلف اجتماعی و رسانه‌های مجازی است که نشان می‌دهد عده ای  در صدد تخریب چهره چهلمین جشنواره فیلم فجر است.
در حالی که به گواه مستندات و به اذعان بسیاری از کارشناسان و اصحاب فرهنگ و سینما، جشنواره  امسال با ایجاد تغییرات گسترده و ریل گذاری در راستای گفتمان انقلاب کوشیده است مانع از هنجارشکنی ها و رفتارهای متجاهرانه شود و فضایی مطلوب از یک جشنواره انقلابی را فراهم آورد.
جشنواره فجر در گام چهلم قدم‌های محکم و جهش های ملموسی را در حوزه گفتمان سازی، ایجاد هویت بصری انقلابی و طراحی تشریفات مبتنی بر شعائر، هنجارهای اجتماعی و نگاه عدالت محور فرهنگی  برداشته است اگرچه همچنان، بر این باوریم که دستیابی به جایگاه مطلوب تر و ایده‌آل در کوتاه مدت ممکن نیست و ایجاد تحولات عمیق‌تر و بنیان گذاری گزاره های جدید مستلزم زمانی بیش تری است.
  ویدیوی  منتشر شده به ظاهر، می خواهد مجموعه‌ای از تصاویر به هم پیوسته عکس هنرپیشه ها را در فضای جشنواره فجر امسال نشان دهد در حالی که بسیاری از این تصاویر هیچگونه ارتباطی به جشنواره فیلم فجر امسال ندارند و از جاهای دیگر به تصاویر و لوگوی فجر الصاق شده‌اند و راوی و گوینده می‌کوشد از طریق گفتار روی متن تصاویر  بین تصاویر پیوستگی ایجاد کند.
در بخش دیگری از این فایل تصویری برش از ویدیوی سخنان نویسنده یکی از فیلم‌های سینمایی حاضر در نشست خبری جشنواره است که به طور قطع، نوعی اظهارنظر شخصی است و ارتباطی به سازمان جشنواره ندارد.
 اظهارات این نویسنده و سخنان هنجارشکنانه وی که البته با تکذیب و عذرخواهی وی نیز همراه شده است ربطی به رویکرد و نگاه سازمان جشنواره فجر ندارد و این‌گونه اظهارات مغایر با شرع مقدس از  سوی ستاد جشنواره به شدت تقبیح و محکوم می گردد.
 ستاد چهلمین جشنواره فیلم فجر از اساس این‌گونه اظهارنظرهای مبتنی بر اباحه گری را محکوم می داند و معتقد است سینمای ایران باید پاک و مطهر از هر حرکت ، سخن و رفتار غیر شرعی باشد
در این اطلاعیه آمده است: آنچه در سال‌های اخیر به سینمای ایران خسران وارد کرده همین نگاه هنجارشکنانه و ضد اخلاقی است که متأسفانه خانواده‌ها را از سالن های سینِما دور کرده است و این نگاه هنجارشکن با کمال تاسف، در روح و درونمایه برخی از آثار سینمایی هم رخنه کرده است.
 جشنواره فجر ضمن محکوم کردن چنین نگرش‌های ساده لوحانه و مغایر با فرهنگ، اخلاق و هنجارهای اجتماعی و اسلامی بر این باور است که سینمای ایران در سایه سار اخلاق و در پرتو رفتارهای دینی و هنجارهای اجتماعی به رشد و اعتلا خواهد رسید.
همچنین، ستاد جشنواره فجر، هر گونه پیگیری و تعقیب حقوقی و قضایی سازندگان و تهیه کنندگان این فیلم را که به قصد تخطئه جشنواره  و جریحه دار ساختن اذهان خانواده‌های مذهبی تولید شده است،  برای صیانت از جایگاه و شان واقعی این رویداد سینمایی و در راستای دفاع از شرافت و نجابت قاطبه هنرمندان و سینماگران کشور  حق مسلم خود می‌داند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.