پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳
12:47 | | فجر 40

جشنواره چهلم فیلم فجر در یک نگاه | ۱۴ اتفاق که فجر۴۰ برای اولین بار رقم زد

جشنواره چهلم فیلم فجر در یک نگاه | ۱۴ اتفاق که فجر۴۰ برای اولین بار رقم زد

چهلمین جشنواره فیلم فجر، رقم‌زننده اتفاقاتی جدید بود.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، جشنواره چهلم فیلم فجر به دبیری مسعود نقاش‌زاده در دو بخش فرهنگی و رقابتی برگزار شد و حرکت‌ها و اتفاقات جدیدی در آن رخ داد که برخی از آنها به شرح زیر است:
– برای اولین بار در سال‌های اخیر ۴ فیلم با موضوع زندگی و شهادت ۴ شهید شاخص انقلاب اسلامی در جشنواره فجر به نمایش در فجر به نمایش در آمد:
– “موقعیت مهدی” با موضوع زندگی شهید باکری
– “هناس” با موضوع زندگی شهید رضایی نژاد
– “ضد” با موضوع شهادت شهید بهشتی
– ۲۸۸۸″  با موضوع زندگی شهید عاصم از شهدای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی

– برای اولین بار در سال‌های اخیر، در جشنواره فجر ۴ فیلم دفاع مقدس و انقلاب با موضوع پاسداشت حماسه هشت سال دفاع مقدس و شهدای انقلاب اسلامی به نمایش در آمد که از بین آن‌ها فیلم “موقعیت مهدی” سیمرغ بهترین فیلم را دریافت کرد. (۲۸۸۸″، “موقعیت مهدی”، “دسته دختران” و “ضد”)
– برای اولین بار در تاریخ جشنواره فیلم فجر، علاوه بر اکران فیلم در تمامی استان‌ها، ۵ فیلم سینمایی از آثار جشنواره به وسیله سامانه ی سینما سیار تا مناطق روستایی و کپرنشین و بسیار محروم رفت و همزمان با تهران در محروم‌ترین نقاط این فیلم‌ها اکران شد.
– برای اولین بار فیلمی در مورد یک دانشمند شهید هسته‌ای ( شهید رضایی‌نژاد) در این جشنواره حضور داشت.
– برای اولین بار، بعد از ۵ سال گلایه رهبر انقلاب مبنی بر نداشتن یک فیلم سینمایی در مورد حادثه شهدای هفتم تیر و شهید بهشتی در دیدار با خانواده های شهدای ۷ تیر در ۱۵ تیر ماه ۹۵، در این جشنواره فیلم “ضد” با این موضوع به نمایش در آمد.
– برای اولین بار در تاریخ جشنواره فجر، ۹ سال بعد از بیانات رهبری مبنی بر “تحول در سینما و تلویزیون بدون اصلاح پایه های معرفتی علوم انسانی غربی امکان پذیر نیست”، ۴۰ نشست فرهنگی با موضوع آشتی بین سینما و علوم انسانی در جشنواره فجر با حضور اساتید سینما، حوزه و دانشگاه برگزار شد.
– برای اولین بار در تاریخ جشنواره فیلم فجر نه تنها هیچ اظهارنظر کنایه آمیزی نسبت به ارزش‌های اخلاقی و انقلابی از سوی برگزیدگان گفته نشد که در مقابل برندگان سیمرغ بارها و بارها از ارزش‌هایی چون نهاد خانواده، پاسداشت شهدای ترور، لطف خدا در کسب این موفقیت و لزوم ساخت فیلم های سالم گفتند.
– برای اولین بار در تاریخ جشنواره فجر فیلمی شریف که بر محور سبک زندگی اسلامی، تعاون، همدلی، بازگشت به خود، و وطن و نیز، با حال و هوای امام رضا(ع)، فیلم سینمایی “بدون قرار قبلی” در جشنواره حضور داشت که کارگردانش درحین گرفتن سیمرغ خود، آن را به آستان قدس رضوی اهدا کرد.
– برای اولین بار در این جشنواره، ۴ فیلم شاخص و با رویکری شریف و مثبت نسبت به طبقه کارگر و مستضعف وجود داشت. (بیرو، نگهبان شب، شادروان و درب)
– طراحی محیطی، ایجاد هویت بصری و فضاسازی جشنواره با مفاهیم و نشانه های از فجر انقلاب اسلامی، جملاتی از شهید آوینی، شهید حاج قاسم سلیمانی، امام(ره) و مقام معظم رهبری در راستای تبیین هنر و سینمای انقلاب اسلامی ارائه گردید.
–  در راستای رعایت پوشش اسلامی و تقویت شئونات و وجهه فرهنگی جشنواره تیم تشریفات، کارد اجرایی با پوشش کامل به ارائه خدمات مشغول بودند.
– تمام عوامل سینمایی (بازیگران، کارگردان، تهیه‌کننده و …) برای ورود به فوتوکال و اختتامیه جشنواره با احترام از آن‌ها درخواست می‌شد با پوشش رسمی و مناسب در فضای جشنواره حضور پیدا کنند در غیر این صورت تیم تشریفات از ورود آن‌ها جلوگیری می کرد که در این زمینه هم شاهد همکاری و تعامل خوب هنرمندان بودیم.
– فعالان و کارشناسان جبهه فرهنگی انقلاب در بخش‌های مختلف جشنواره از نکاتی بود که پیش‌تر سابقه نداشت.
– برپایی پیش‌نشست‌های تخصصی سینما و گفتمان انقلاب [گام دوم سینما] از جمله دیگر حرکت‌های اختصاصی این دوره جشنواره فیلم فجر بود.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.