یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
19:23 |

در نشست خبری عنوان شد؛

«غریب» فارغ از مسایل سیاسی روز کشور ساخته شده است‌/ فیلمی که سراسر اقتباس نیست

«غریب» فارغ از مسایل سیاسی روز کشور ساخته شده است‌/ فیلمی که سراسر اقتباس نیست

نشست مطبوعاتیِ فیلم سینمایی «غریب» ساخته محمدحسین لطیفی روز پنج‌شنبه ۲۰ بهمن در سانس دوم برای اصحاب رسانه و جامعه منتقدان در سینمای رسانه (پردیس سینمایی ملت) با حضور عوامل فیلم برگزار شد.

در این نشست، محمدحسین لطیفی (کارگردان)، حامد عنقا (نویسنده و تهیه‌کننده)، عبدالله عبدی‌نسب (مدیر فیلمبرداری)، حسین ابوالصدق (طراحی و ترکیب صدا)، حمید رسولیان (طراحی جلوه‌های میدانی)، امیر ولی‌خانی (طراحی جلوه‌های ویژه بصری) و محمد بروجردی از جمله بازیگران فیلم سینمایی «غریب» حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، محمدحسین لطیفی کارگردان فیلم «غریب» گفت: سلام عرض می کنم به شما که جزو اولین بیننده‌های این فیلم پُر از اتفاق هستید. بارها و بارها پیشنهاد ساخت فیلم دفاع مقدسی داشتم و اعتقادم این بود که کار من این نیست و نباید وارد این حوزه شوم. وقتی حامد عنقا پیشنهاد ساخت فیلمی با محوریت شهید بروجردی را به من دادند، من خودم احساس نزدیکی بسیار زیادی نسبت به شخصیت شهید بروجردی در وجود خودم می‌کردم. ولی باز هم این دلیل کافی برای من نبود، بنابراین به شرط اینکه خود حامد عنقا فیلمنامه را بنویسد، ساخت آن را قبول کردم.

حامد عنقا نویسنده و تهیه‌کننده این فیلم سینمایی درباره نگارش فیلمنامه توضیح داد: اگر فیلم توانسته باشد که دغدغه ما را از ساخت به مخاطب القا کند، یعنی ما کارمان را انجام داده‌ایم و اگر نتوانسته باشد، یعنی ایراد از ماست. از بهمن و اسفند سال قبل متوجه شدیم که تولید را چه زمانی آغاز کنیم.

وی با اشاره به اینکه مسیر پژوهش درباره این سوژه طولانی و فیلمی که ساخته شد فراتر از یک کتاب بود، بیان کرد: البته برخی از منابع هم در تیتراژ ذکر شده است.«محمد مسیحِ کردستان» عنوان کتابی بود که ما از آن استفاده‌ زیادی کردیم زیرا این کتاب نتیجه ۱۵ سال تحقیق نویسنده بود‌.

نویسنده «غریب» درباره حساسیت پرداخت به شخصیت‌های و قهرمان‌ها ملی و چالش‌های این مهم توضیح داد: ترجیح می‌دهم درباره این موضوع صحبت نکنم اما ما وقتی وارد پروسه ساخت فیلم «غریب» شدیم آرام آرام فهمیدم که چرا نزدیک به سی سال قرار است که درباره شهید بروجردی فیلمی ساخته شود، ولی ساخته نشده است. اما شرم حضور دختر شهید بروجردی اجازه صحبت درباره این موضوع را به من نمی‌دهد.

حضار، دختر شهید بروجردی را تشویق کردند.

عبدالله عبدی‌نسب مدیر فیلمبرداری درباره چالش‌های حضور در این پروژه عنوان کرد: لوکیشن‌های فیلم، برای دهه پنجاه بودند و مسیر سختی را در پیش داشتیم. عوامل بسیار با ما همراه بودند و خداوند را شاکریم که توانستیم از این مرحله عبور کنیم. «غریب» چندمین فیلمی درباره شهداست که من در آن حضور داشتم و باید بگویم که همه ما مدیون شهداییم.

محمد بروجردی بازیگر فیلم «غریب» درباره تشابه اسمی با شهید بروجردی بیان کرد: شهید بروجردی پدربزرگ بنده هستند و اولین حضور من در این فیلم سینمایی بود. وقتی بابک حمیدیان را با گریم شهید بروجردی دیدیم، دو سه دقیقه در شوک بودیم و بعد متوجه شدیم که ایشان بابک حمیدیان است. من در پشت صحنه به شوخی بابک حمیدیان را پدربزرگ صدا می‌کردم و حس خیلی عجیبی بود.

لطیفی در ادامه گفت: لحظاتی در فیلم بود که من با دو محمد بروجردی روبه‌رو بودم؛ یکی نقش شهید بروجردی که بابک حمیدیان آن را ایفا می‌کرد و یکی هم محمد بروجردی که نوه آن شهید بود.

امیر ولی‌خانی طراحی جلوه‌های ویژه بصری فیلم نیز اظهار کرد: نخستین بار بود نسخه نهایی «غریب» را می‌دیدم و باید بگویم که بسیار لذت بردم. اساسا پست‌پروداکشن این فیلم در سینمای ایران بی‌نظیر بود. البته که نیاز به تغییرات کوچکی دارد.

کارگردان «غریب» در ادامه درباره اکران مردمی اثرش بیان کرد: می‌دانم که یکی دو اکران از دست دوستان در رفته و در اکران مردمی جایگزین شده بود.

وی درباره وضعیت سیمرغ مردمی ادامه داد: دوستان شاید راضی نباشند، اما می‌گویم تمامی فیلمسازان جمع شدند و گفتند چون همه فیلم‌ها ممکن است به موقع نرسند، پس احتمال دارد به فیلم های دیرتر برسد و ظلم شود. پس تصمیم گرفته شد سیمرغ مردمی نباشد.

لطیفی بااشاره به تدوین فیلم خاطرنشان کرد: تدوین نهایی برای جشنواره فیلم فجر همین نسخه‌ای بود که امشب در کاخ رسانه به نمایش درآمد اما ممکن است برای اکران عمومی، زمان فیلم کمی بیشتر شد و صحنه‌هایی اضافه شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا بابک حمیدیان را برای نقش اول انتخاب کرده‌ است، توضیح داد: در زمان پیش‌تولید، من و حامد عنقا به بابک حمیدیان برای نقش محمد بروجردی رسیدیم زیرا از لحاظ چهره هم به شدت به این شهید نزدیک بود. همچنین اینکه بابک به شدت به شهید بروجردی علاقه داشت و از قبل با این شخص آشنا بود.

کارگردان «غریب» درباره شباهت بازی بابک حمیدیان در فیلم‌های «چ» و «غریب» گفت: اصلا نگران اینکه این دو نقش شبیه هم بازی شود، نبودم. بعضی وقت‌ها به شوخی به او می‌گفتم که بابک جان تو الان اصغر وصالی نیستی. او هم لبخند می‌زد و می‌گفت: مرسی که گفتی.

حامد عنقا نیز در ادامه ذکر کرد: کتاب «محمد مسیح کردستان» بسیار مفصل است و زندگی شهید بروجردی را از زمان تولد تا شهادت توصیف می‌کند. در واقع نمی‌توان گفت که سراسر فیلم «غریب» اقتباس است‌.

لطیفی در تعریف فیلم‌های ارزشی اظهار کرد: هر فیلمی که انسانیت، محبت و عشق را منتقل کند، فیلم ارزشی محسوب می‌شود. به نظر من هر فیلمی که آگاهی دهد و به سمت درستی برود، فیلم ارزشی است.

کارگردان «غریب» بااشاره به تعریف اطلاعات فرامتنی تشریح کرد: این فیلم در دوساعت باید دیده شود و عموما به این صورت است که ما یک فیلم مستندی را می‌بینیم و ترغیب می‌شویم تا درباره آن ماجرا یا کاراکترها بیشتر بدانیم که به آن اطلاعات فرامتنی می‌گویند.

عنقا درباره حقیقی بودن داستان با توجه به متن اول فیلم و زمان پرداختن به داستان فیلم «غریب» گفت: تغییرات بسیار اندک بود. ما جریان‌های دو سه ماه زندگی این شهید را کپسولی تعریف و فقط آن را منسجم کردیم. نام شخصیت‌ها واقعی هستند و فقط اسم واقعی چند نفر را نیاوردیم؛ آن هم به لحاظ موقعیت‌های فعلی آن شخصیت‌ها در جامعه امروز است.

کارگردان «غریب» درباره کاندیداهای سیمرغ بیان‌ کرد: تا دو شب گذشته من به هیچ وجه نتوانستم فیلمی را ببینم. می‌دانم مقصر هستم و به همین دلیل نمی‌توانم نظری بدهم.

تهیه‌کننده این فیلم سینمایی تاکید کرد: فکر می‌کنم حرف‌هایی که در آن سال‌ها از زبان محمد بروجردی شنیده می‌شود، الان باید از زبان کسانی که معتقدند این شهید الگویشان است، شنیده شود.

عنقا در پایان سخنان خود تصریح کرد: تقریبا مرداد بود که پروانه ساخت را گرفتیم و شهریور هم فیلم را کلید زدیم. فیلم شهید بروجردی فارغ از مسایل سیاسی روز کشور ساخته شده است‌. دنبال این همانی نباشید اما اگر هم شد، اشکالی ندارد.

لطیفی نیز در پایان خاطرنشان کرد: اینکه گفته شد این نسخه نهایی فیلم است باید بگویم صحبت این بود که ممکن است کمی به فیلم اضافه شود و ابهامات و سوالات برطرف شود. امیدوارم توانسته باشیم با این فیلم به نوع نگرش و ایدئولوژی‌اش نزدیک شویم و باز درباره آن بخوانیم و درکش کنیم.

انتهای پیام/.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.