جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳
20:38 |

نشست پرسش و پاسخ اهالی رسانه با مهمانان خارجی فجر ۴۱ برگزار شد

نشست پرسش و پاسخ اهالی رسانه با مهمانان خارجی فجر ۴۱ برگزار شد

نشست خبری اهالی رسانه با مهمانان خارجی حاضر در جشنواره بین المللی فیلم فجر عصر جمعه ۲۱ بهمن ماه در پردیس ملت برگزار شد.

نشست خبری اهالی رسانه با حضور میهمانان خارجی چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و با حضور تهیه‌کننده فیلم «شرافت»، کارگردان فیلم «گل‌های دیگری»، کارگردان فیلم «شیواما»، کارگردان فیلم «اقبال»، تهیه‌کننده فیلم «بدون ایوان دفنم نکن»، مدیر فیلمبرداری فیلم «موهبت الهی» در آخرین روز این رویداد برگزار شد.

یوسوکه اوکودا کارگردان فیلم «گل‌های دیگری» که به زبان فارسی با اصحاب رسانه سلام و احوالپرسی کرد، درباره حضورش در جشنواره فیلم فجر بیان کرد: من ژاپنی هستم، چینی نیستم. فیلم ایرانی دوست دارم و خوشحالم که در کشور شما هستم.

وی در پاسخ به این پرسش که کدام کارگردان ایرانی را دوست دارد، بیان کرد: عباس کیارستمی، مجید مجیدی و اصغر فرهادی ربیشتر از بقیه فیلمسازان دوست دارم.

جایشانکار آریار کارگردان فیلم «شیواما» فرد دیگری بود که در این نشست صحبت کرد و گفت: ممنونم که مرا به این جشنواره دعوت کردید. من تجربه طولانی مدتی از دیدن فیلم های ایرانی دارم و می توانم از فیلم «خانه دوست کجاست؟» عباس کیارستمی نام ببرم. فیلمی که من کارگردانی کردم ته مایه هایی از مستند در خودش جای داده است. آن طور که از فیلم کیارستمی متوجه شدم ته مایه های مستند در فیلم هایش بوده که من سعی کردم این موضوع را از این کارگردان اقتباس کنم. قیل از اینکه اینجا باشم با جغرافیا و مردم ایرانی از طریق فیلم های ایرانی آشنا بودم و بعد از حضورم در ایران، ترافیک و مردم ایران همه آن چه که در فیلم ها دیده بودم را برایم تداعی می کرد.

او درباره نقطه قوت فیلم های ایرانی، توضیح داد: طبیعت انسانی و ارتباط بین انسان ها در فیلم های ایرانی قابل مشاهده است؛ مثل فیلم «بچه‌های آسمان» و رابطه ای که برادر با خواهر دارد. این مدل رابطه‌ها نشان دهنده طبیعت انسانی است که در فیلم های ایرانی مشهود و بارز است.

واسیلیوس استاوروپولوس تهیه کننده فیلم «شرافت» با بیان اینکه از حضورش در ایران خوشحال است، گفت: کارگردان فیلم هم دوست داشت در این جشنواره حضور داشته باشد اما به دلیل مشکلاتی که داشت متاسفانه نتوانست حاضر شود. اعتباری که جشنواره بین المللی فیلم فجر دارد برای من قابل احترام و دارای اهمیت است.

او با بیان اینکه هر فیلمی جهان خودش را دارد، افزود: دنیای محبوب من دنیای واقعی است که این دنیا را اصغر فرهادی هم در فیلم هایش دارد و من این نگاه را دوست دارم.

محی الدین مظفر کارگردان «اقبال» از برگزار کنندگان این جشنواره سپاس گذاری کرد و گفت: حرف بسیار دارم اما کوتاه می گویم. اسم فیلم من »اقبال» است که در شاهنامه هم آمده است. فیلم درباره سالهای ۹۰ شوروی است و درباره دوران بچگی من است و قهرمان آن پدرم است. این فیلم مربوط به گرسنگی هایی است که سرم آمده بود و درباره آن ساخته شد و ارزش های انسانی در آن برایم مهم است. انسان ها با گذشت سالها ارتباط شان با هم کم می شود. فیلم من دور شدن انسان ها را هم نشان می دهد

وی درباره سینمای ایران و تاجیکستان گفت: هیچ سینمایی در دنیا با سینمای تاجیکستان آشنا نیست و با توجه به تبلیغات کم سینمای ایران در کشور ما، اما تشابه زیادی در حوزه انسانی دارد.

او از جعفر پناهی، اصغر فرهادی، مجید مجیدی و مخملباف به عنوان فیلمسازان ایرانی که می شناسد نام برد.

این کارگردان درباره دسترسی به فیلم های ایرانی در تاجیکستان بیان کرد: من از مسئولان جشنواره فجر خواستم که فیلم های قدیمی کیارستمی را در اختیار ما بگذارند، چون من هرچه در اینترنت جستجو کردم این فیلم ها را پیدا نکردم.

ایوان بولوتیکوف تهیه کننده «بدون ایوان دفنم نکن» درباره فیلمش توضیح داد: این فیلم بر اساس واقعیت ساخته شده است. انتهای فیلم عکس هایی از قهرمانان واقعی به نمایش گذاشتیم. این داستان مربوط به سوژه ای در منطقه یاکوتیا است که یکی از ایالت های روسیه محسوب می‌شود. قهرمان اصلی داستان هم به دلیل اینکه زیبایی دنیا او را می کشد ایده جذابی بود که دوست داشتم آن را نشان دهم و در عین سادگی، گسترده است.

او درباره اینکه تا چه اندازه با سینمای ایران و جشنواره فیلم فجر آشناست، گفت: من سینمای ایران را می شناسم اما بیشتر فیلم های ایرانی که در فستیوال های خارجی بودند را می شناسم و می توانم از فیلم های آقای مخملباف و کیارستمی نام ببرم.

کاراش ژانیشوف مدیرفیلمبرداری فیلم «موهبت الهی» نیز از جشنواره فیلم فجر برای دعوت تشکر کرد و گفت: برای ما مهم بود که فیلم‌مان را در فستیوال فیلم فجر به نمایش بگذاریم. فیلم «موهبت الهی» نخستین فیلم بلند من و کارگردان بود. ما با بودجه بسیار کمی فیلم را ساختیم که برای فیلم کوتاه کافی بود به همین دلیل فیلمبرداری کار ما در سال ۲۰۱۵ تمام شد اما به دلیل مشکلات مالی پست پروداکشن روندش طولانی شد.اما تجربه خوبی برایم بود که وقتی بودجه و امکانات تکنیکالی ندارم چگونه به بهترین شیوه کار کنم.

کارگردان فیلم «اقبال» که اهل کشور تاجیکستان است، درباره استفاده از منابع غنی ادبیات در حوزه فیلمسازی توصیح داد: با مطرح کردن این پرسش به همان تارهایی ناخن زدید که جای درد ماست. یکی از خواسته های فیلمسازان تاجیک این است که نتوانستیم از فرهنگ و امکاناتمان برای معرفی زبان فارسی در جهان استفاده کنیم. ما در تاجیکستان دوست داریم فیلمی درباره رودکی بسازیم اما ساختن فیلم های این چنینی یا حتی درباره شاهنامه جرات می خواهد. ما هر چه مناسبت بیشتری بین هنرمندان تاجیک و ایران برقرار کنیم نقش موثری می تواند در همکاری این زمینه داشته باشد. ما ایرانی ها را برادر عزیر خودمان می دانیم و دستمان برای کمک در ساخت فیلم هایی درباره شاعران و شخصیت های فرهنگی مشترک دراز می کنیم. فیلمسازان ایران پدران معنوی ما تاجیکستانی ها محسوب می شوند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.