شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
14:28 |

گفتگو با عوامل فجر 42؛

مهدی شامحمدی: «مجنون» کاراکتر دوست‌داشتنی‌ای دارد

مهدی شامحمدی: «مجنون» کاراکتر دوست‌داشتنی‌ای دارد


کارگردان فیلم سینمایی «مجنون» که در چهل و دومین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم فجر حضور دارد، درباره این فیلم توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر؛ مهدی شامحمدی کارگردان فیلم سینمایی «مجنون» درباره حضور اثرش در جشنواره فیلم فجر توضیح داد:«مجنون» قصه شهید مهدی زین‌الدین و لشگر ۱۷ علی‌ابن‌ابی‌طالب است که با عملیات خیبر، سرنوشت جنگ را تغییر دادند. در ابتدا می‌خواستم برای روایت زندگی این شهید، از بازیگر گمنام استفاده کنم؛ اما روند به‌گونه‌ای پیش رفت که بازیگر کمتر شناخته‌شده را برای این فیلم انتخاب کردم. در واقع هدفم این بود که مخاطب از شخص بازیگر، تصویر پیشینی در ذهنش نباشد و با گریم بتوانیم، تصویر جدیدی از این کاراکتر در ذهن مخاطب ایجاد کنیم.
وی با اشاره به نوع قهرمان‌پردازی این فیلم ذکر کرد: تمام تلاشم را کردم که فیلم به فضای باورپذیری و مستند نزدیک شود. همچنین از هر چیزی که باعث شود در قهرمان‌سازی غلو شود، دوری کردیم. هدف ما این بود که شهید زین‌الدین، قهرمان ملموس و دوست‌داشتنی برای مخاطب باشد؛ در عین حال هم بزرگی خودش و کار موثری که انجام داده حفظ شود.
این کارگردان اضافه کرد: همان‌طور که گفتم، از نوع خاصی از دکوپاژ و فیلمبرداری استفاده کردیم که به فضای مستندگونه دهه شصت و اوایل دهه هفتاد نزدیک باشد و زمانی که مخاطب آن را تماشا می‌کند، برایش تداعی نوستالژی آثاری همچون «روایت فتح» باشد.
شامحمدی در پایان تصریح کرد: مطمئن باشید هر چقدر که سینمای مستند و فیلم کوتاه ما قوی باشد، ثمره‌اش را در سینمای بلند داستانی خواهیم دید. هر چقدر هم که به سینمای فیلم کوتاه و مستند بی‌توجهی شود، تاثیر منفی آن را در سینمای خودمان خواهیم دید. امیدوارم که فجرِ دوره چهل و دوم، این جایگاه را کسب کرده باشد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.