جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
23:30 |

مهدی شامحمدی عنوان کرد:

ساخت مستند درباره شهید زین‌الدین ظلم به این شخصیت است

ساخت مستند درباره شهید زین‌الدین ظلم به این شخصیت است

مهدی شامحمدی کارگردان فیلم سینمایی «مجنون» درباره دلیل ساخت فیلمی داستانی درباره شهید مهدی زین‌الدین توضیح داد.

به گزارش ستاد خبری چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر، مهدی شامحمدی کارگردان فیلم سینمایی «مجنون» درباره علاقه به ژانر دفاع مقدس در آثارش توضیح داد: من در این سال‌ها مستندهای اجتماعی زیادی کار کرده‌ام و اتفاقا من همه جایزه‌هایم را از فیلم‌های اجتماعی دریافت کرده ام. من قطعا حوزه دفاع مقدس را ادامه می‌دهم چون دغدغه‌ام است. من در هنرستان روایت فتح درس خوانده‌ام و تحت تاثیر سیدمرتضی آوینی بوده ام. سال‌ها در موسسه روایت فتح مستندهای جنگی ساخته‌ام. همیشه آرزوی من این بوده است که این قهرمانان یک روزی از اندازه اسم یک اتوبان خارج شوند و مردم واقعا آن‌ها را بشناسند. اما صرفا ژانر دفاع مقدس کار نمی‌کنم و دغدغه‌های دیگری نیز وجود دارد.

او درباره دلیل ساخت فیلمی درباره شهید زین‌الدین گفت: در سال‌هایی که فیلم مستند می‌ساختم با سوژه‌هایی در تاریخ معاصر مواجه می‌شدم که باتوجه به کمبود منابع فیلم ساختن درباره آن‌ها خیلی سخت بود. من سال ۸۶ می‌خواستم یک مستند درباره شهید زین‌الدین بسازم و پژوهش مفصلی هم انجام دادم. اما خیلی زود متوجه شدم که اگر بخواهیم یک مستند خوب و تاثیرگذار بسازیم، امکان پذیر نیست و درحد این شخصیت ظلم می‌شود. این چالش درباره افراد دیگر هم وجود داشت که به دلیل کمبود منابع امکان ساخت مستند از آن‌ها وجود ندارد. راه حل این اتفاق سینمای داستانی است. به همین دلیل وقتی ساخت این فیلم به من پیشنهاد شد از آن استقبال کردم.

این کارگردان ادامه داد: من پیش از این در دهه ۹۰ پیشنهاد ساخت فیلم داستانی داشتم ولی خیلی ترغیب به ساخت آن‌ها نمی‌شدم اما این سوژه و پیشنهاد باعث شد که وارد سینمای داستانی شوم.

شامحمدی در پایان درباره بازخورد مخاطبان گفت: حدس می‌زدم که مخاطبان فیلم «مجنون» را دوست داشته باشند اما حقیقتا شگفت‌زده شدم زیرا ما سانس فوق‌العاده هم داشتیم. در برخی نمایش‌های مردمی حضور داشتم و از استقبال مخاطبان ذوق‌زده می‌شدم.

فیلم «مجنون» امروز ۱۶ بهمن ماه در پنجمین روز از چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر اکران شد.

انتهای پیام/.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.