محمد حیدری دبیر این جشنواره در مقدمه ای بر این فراخوان آورده است:

جشنواره فیلم فجر که همزمان با جشن های باشکوه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی برگزار می شود فرصتی است بی بدیل برای رونمایی از یک سال تلاش سینماگران متعهد کشورمان، برای تصمیم گیری درباره چگونگی برگزاری جشنواره و بخش های مختلف مسابقه با افراد و گروه های مختلف اعم از سینماگران، اهالی رسانه، مدیران و دبیران دوره های مختلف جشنواره گفتگو شد و آنچه می آید محصول خردجمعی و نشست های فراوان است. ضمن اعلام مقررات و فراخوان این نکاتی را به آگاهی می رساند:

یکم - جشنواره فیلم فجر مهمترین رویداد سینمای ملی ایران است و به بهانه تخصصی شدن جشنواره نباید از رونقش کاسته شود. به بیانی دیگر جشنواره هم جشنواره ای تخصصی و هم جشن رونمایی از یک سال تلاش سینماگران ایرانی و در عین حال بخش مهمی از جشن پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است.

دوم - کاهش جوایز و شمار سیمرغ ها در خصوص بخش های فنی که مورد بحث و گفت و گو بود در شرایطی که به روز کردن صنعت سینما جزو اولویت های مهم سازمان سینمایی است مورد تصویب قرار نگرفت و جوایز این بخش همچنان به قوت خود باقی است.

سوم -تغییرات جشنواره فیلم فجر باید متناسب با تحولات واقعی سینما باشد و اصل تغییر و به ویژه تغییرات زیاد در این رویداد سینمایی مهم مطلوب نیست. پذیرش بخش جدا برای فیلم اولی ها و در عین حال امکان حضورشان در بخش سودای سیمرغ پاسخ مثبتی است به ورود قدرتمندانه جوانان خوش ذوق و خوش آتیه سینمای کشورمان.

چهارم - بخش هنر و تجربه به عنوان گروهی مستقل، پذیرش موج مثبتی است که در سینمای ایران پدید آمده. شمار فراوانی از فیلم ها هر سال تولید می شوند که شایسته نام هنر و تجربه است و جشنواره فیلم فجر نمی تواند به واقعیت های این بخش بی اعتنا باشد.

پنجم - در نحوه برگزاری و مدیریت جشنواره نیز چشم امیدمان به مدیران جوان و خوش فکر است. کوشش خواهد شد جشنواره سی و چهارم با بهره گیری از خلاقیت ها و اندیشه های نو با شکوه هر چه تمام تر برگزار شود.

ششم - از اصناف مختلف به ویژه تهیه کنندگان برای همکاری بیشتر به منظور برگزاری همزمان جشنواره در استان ها و برگزاری همزمان هفته های فیلم در کشورهای مختلف درخواست همراهی و همکاری جدی دارم.

هفتم – در پایان با توجه به انتقال بخش مسابقه بین الملل به فصل دیگر و در دل جشنواره بزرگ جهانی دیگری شایسته نام سینمای ایران را به فال نیک می گیرم و یقین دارم این امر فرصتی است تازه برای معرفی ایران اسلامی و سینمای پر افتخارش.

به امید برگزاری جشنواره ای در طراز نام انقلاب شکوهمند اسلامی و دهه مبارک فجر.